KİTAP

Dünyaca ünlü 5 reklamcılık kitabı

Reklamcılık sektörüne ilgi duyan ve bu alanda çalışmalar yürütenler için başucu niteliğinde 5 reklamcılık kitabı ve sektöre yön vermiş yazarlarını bulabilirsiniz bu listede. 

bir-reklamcinin-itiraflari Bir Reklamcının İtirafları

David Ogilvy ismi Türkiye’deki reklam ajansından da sıkça duyduğumuz bir isim aslında. 1911-1999 yılları arasında yaşamış, İskoçyalı, Ogilvy&Mather reklam ajansının kurucusu efsane reklamcı Ogilvy, sektöre yön veren başlıca isim de diyebiliriz. Adına birçok kitap da yazılan dehanın, reklamcılığa başlamadan önce satış yaptığı ve işin mutfağından geldiği için çok başarılı olduğu biliniyor. Sadece kitapları değil, sözleri bile reklamcılığa adım atacaklar için altın değerinde bilgiler. “İnsanlar ürünü satın alır, televizyondaki reklamı değil” ve “Reklamınız satmıyorsa, yaratıcı değildir” en ünlü sözleri arasında. Bir Reklamcının İtirafları kitabına gelince, Reklamcılık Vakfı tarafından okuyucuya ulaşan bu reklamcılık kitabı arka kapağı, size fikir verebilir:

“David Ogilvy, ajansını tam 60 yıl önce bugün kurmuş. Biz de onun bu kitabını sizlerle yeniden buluşturmak için bugünü seçtik. Ogilvy İstanbul olarak, kurucumuzun düşüncelerini, tecrübelerini sektörümüzle ve bu büyük ustaya ilgi duyan herkesle paylaşmak istedik. Dünyanın her yerindeki Ogilvy’lerin güçlü kültürünün ve değişmeyen değerlerinin temelinde, işte bu düşünceler ve tecrübeler yatıyor. Ülkemizde Ogilvy’yi dünya standartlarında temsil eden tüm çalışanlarımıza ve bizi çok iyi bir ajans yapan değerli müşterilerimize bu fırsattan yararlanarak bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

reklam-yazma-sanatiReklam Yazma Sanatı

Leo Burnett, 1935 yılında Şikago’da sadece üç çalışanla açığı ofisiyle girdi reklam dünyasına ve sonrasında adını altın harflerle yazdırmayı başardı reklam sektörüne. Marlboro Man, Tony The Tiger, Pillsbury Doughboy ve daha pek çok markanın ölümsüz ikonunda Leo Burnett’in imzası var… Bugün Leo Burnett, 83 ülkede 93 ofis ve 8000’den fazla çalışanıyla dünyanın en büyük reklam hizmetleri ağından biri. Marlboro’yu “mayıs kadar hafif” sloganıyla bir kadın markası olmaktan, kovboy imajıyla bir erkek markasına dönüştüren Burnett’in en ünlü sözü olarak şunu verebiliriz: “Bana göre reklamcılıkta en önemli şey, inandırıcılıktır. Hiçbir şey ürününün kendisinden daha inandırıcı değildir.” Türkiye’de Epsilon Yayınları’ndan çıkan ve Burnett ile birlikte Ogilvy, Gribbin, Reeves ve Bernbach gibi reklam dehalarının yer aldığı Reklam Yazma Sanatı adlı kitabın arka kapağı ise şöyle:

“Neden bazı reklamlar tarihin bir parçası olurken bazıları hiç anımsanmaz? Bu sorunun yanıtını, Advertising Age’in editörü Denis Higgins’in tüm zamanların en iyi beş reklamcısıyla yaptığı röportajlarda bulacaksınız.”Reklam Yazma Sanatı” bugünün genç yazarları için öneriler ve gelecekte klasik olabilecek reklamlar yazmanın ipuçlarını sunuyor. Bu eser, her reklamcının ve reklamcılığı düşleyenlerin keyifle okuyacağı bir rehber.”

yaraticilik-devriminin-oykusuYaratıcılık Devriminin Öyküsü

MediaCat Kitapları’ndan çıkan ve Marion Harper – Leo Burnett – Howard Gossage – Bill Bernbach’in yazarı olduğu kitap, yine reklamcılık kitabı deyince ilk akla gelenlerden. Kitabın arka kapağından alıntı şöyle: ” William Bernbach, 2 Ekim 1982’de 71 yaşındayken lösemiden öldüğünde, ardında yalnızca dev bir reklam ajansı bırakmadı. Reklamcılığı algılama biçimini o kadar köklü bir biçimde değiştirmişti ki bugün bu işi ‘bir uğraşı, bir meslek haline getiren adam’ olarak hatırlanıyor. Günümüz reklamcılığı artık temel olarak ‘Bernbachçı’ bir çizgi yürümektedir. hem de tam onun isteyebileceği biçimde: farkında bile olmadan, formüllere bağlı kalmadan… ”

 

reklamciliktan-nefret-eden-reklamciReklamcılıktan Nefret Eden Reklamcı 

“İnsanlar reklamları okumazlar, izlemezler, dinlemezler. İnsanlar ilgilerini çeken şeyleri okurlar, izlerler, dinlerler. Bu da bazen reklam olur” sözüyle reklamcılık tarihine damga vuran Howard Luck Gossage, 1917-1969 yılları arasında yaşamış ünlü reklamcılardan. Kendi sektörüne en ağır eleştiriyi getirdiği Reklamcılıktan Nefret Eden Reklamcı kitabı MediaCat Kitapları aracılığıyla ülkemizdeki okuyucularıyla buluşuyor. 36 yaşında kendi deyimiyle yapabileceği başka bir iş olmadığı için girdiği reklamcılık işini hep eleştirdi Gossage. Ancak bu eleştiri reklamcılığın kendine değil onun yapılış şeklineydi diyebiliriz. Bunu şu sözlerinden anlamak mümkün: “Söyleyecek iyi bir sözünüz olduğununda ne bunu çok sayıda insana söylemek zorunda kalırsınız ne de sık sık tekrarlamak zorunda. Sözünüz yeterince ilginçse bir kere söylemek yeterlidir, yavansa bir kere söylemek bile fazla olabilir.”

bir-reklamcinin-elkitabiReklam Yazarının Elkitabı

İyi metin reklamın kalbidir. Amerika’nın en iyi metin yazarlarından biri olan Joseph Sugarman, bu kitapta basılı reklam deneyimlerini paylaşıyor ve tüm mecralarda işinize yarayacak metin yazma tüyoları veriyor. Hazırlık aşamasından ürün ve pazar araştırmasına, fikirleri kağıda geçirmekten düzeltme aşamasına kadar her adımda yol gösteriyor. Kendi metinlerinden pek çok örnek veriyor. Sugarman ABD reklam dünyasında metin yazma konusunda bir efsane. Metinleri milyonları harekete geçirmeyi başarıyor. ABD’de, Avrupa’da, Asya’da ve Avustralya’da metin yazma konusunda seminerler veriyor. Bu kitabıyla ise Sugarman’ın taktikleri evde, ofiste elinizin altında… Kitap MediaCat Kitapları tarafından piyasaya sürüldü.

İLHAM VEREN YARATICI YAZARLIK KİTAPLARI

Dünyaca ünlü 5 reklamcılık kitabı

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Yeniköy kahvaltı mekanları

Sonraki liste

Kasım ayında gerçekleşen 3 film festivali

Eda L.

Eda L.