SİNEMA

Son üç yıla damgasını vuran yabancı diziler

Yabancı diziler arasında filmler kadar kült olmayı başarmış ve henüz izlememiş birinde eksiklik uyandıran yapıtlar var. İşte son üç yıla damgasını vuran yabancı diziler.

House of Cards (2013)

yabanci-diziler-house-of-cards

Baş rollerini Kevin Spacey ve Robin Wright’ ın paylaştığı House of Cards, ABD yapımı politik drama ve gerilim türünde bir dizi. BBC’nin aynı adlı mini dizisinden uyarlanan yapımım,  kimi bölümlerde Shakespeare’e yaptığı göndermelerden dolayı dizinin de Shakespare’e dayandığı söylentiler arasında. İlk sezonuyla dokuz ödül alan House of Cards, demokrat partili Frank Underwood’un (Kevin Specy) başkanlık yolundaki inişli çıkışlı politika hayatını anlatıyor. İlk bölümünden itibaren beyaz sarayla sizi karşılayan dizinin dördüncü sezonunun 2016’da başlayacağı tahmin ediliyor.

True Detective (2014)

yabanci-diziler-true-detective

İlk sezon baş rollerini Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’un paylaştığı True Detective, ABD yapımı suç ve drama türünde bir dizi. Sadece tek sezonuyla kendine özgü hayran kitlesini yaratmayı başaran dizinin ilk sezon konusu, dedektif Rush Cohle ( Matthew McConaughey) ile Martin Hart’ın (Woody Harrelson) bir seri katilin peşine düşmesiyle başlıyor. Aslında dizideki olaylar hem 17 sene öncesinde hem de günümüzde geçiyor. Yani dizide bol bol flashback’ler var. Ayrıca dizinin ilk sezonu sizi Rust Cohle’nin yoğun felsefe barındıran düşünceleriyle de buluşturuyor. İkinci sezonda ise baş rollerde Collin Farrel, Vince Vaughni ve Rachel McAdams’ı görüyoruz. İlk sezon olduğu gibi bu sezon da dizi cinayetle başlıyor ve bu dedektifler onu çözmeye çalışıyor. Aynı zamanda onların özel hayatlarındaki sorunlarıyla da sizi baş başa bırakıyor. Her ne kadar Collin Farrel’in Matthew McConaughey ‘in yerini tutamayacağı tartışmaları sürse de ikinci sezonda bunu göreceğiz.

Mr Robot (2015)

yabanci-diziler-mr-robot

Mr Robot baş rolde Rami Malek’in olduğu ABD yapımı dram ve suç türünde bir dizi. İsminin Mr Robot olması, size dizinin konusunun robot teknolojisiyle ilgili olduğunu düşündürmesin. Rami Malek yani dizideki adıyla Eliot asosyal, insanlarla iletişimde zorlanan ve bu iletişimi neredeyse sadece insanları hack’lemek ile gerçekleştiren, çok sık halüsülasyonlar gören, ailesi ve dostu olmayan genç bir programcı olarak karşımıza çıkıyor. Çalıştığı şirket bir Mr robot adlı hacker grubu tarafından hack’lendikten sonra grup onu aralarında almak istediklerini söylüyor ve birliktelikleri başlıyor. Ayrıca dizi ABD hükumeti ve bazı büyük şirketlere de gönderme yapmaktan kaçınmadığı için çok uzun soluklu olamayacağı söyleniyor. Pilot bölümüyle Imdb’den 9.4 puan ve ikinci sezon onayını alan dizi, yeni bir diziye başlamak isteyenlerin ilk sırasında olmalı.

Fargo (2014)

yabanci-diziler-fargo

Fargo Bill Bob Thronon ve Martin Freeman’ın baş rollerini üstlendiği ABD yapımı dram ve suç türünde bir dizi. Aynı ismi taşıyan 1996 yapımı filmden esinlenerek yapılan dizi başlarken, “Bu bir gerçek hikayedir. Bu filmde anlatılanlar 2006 Minesota’da yaşanmıştır” denilse de dizi tamamen kurgudan ibaret diye biliniyor. Hatta filmin yönetmeni Joel Coen “Gerçeğe bağlılık ile çok ilgilenmedik. Temel olaylar gerçek vakalara dayanıyor ama karakterler tamamıyla kurgulandı. Bu yaşananlar Minesota’da olmasa bile dünyanın herhangi bir yerinde yaşanmıştır” diyor. Konusuna gelince, 2006 yılının Ocak ayında Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) Bemidji, Minnesota’dan geçerken tesadüfen karşılaştığı “ezik” Lester Nygaard’ı (Martin Freeman) kirli aklı ve şiddetiyle tesir altında bırakıyor. Bu sırada çaylak memur Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth polis memuru Gus Grimly (Colin Hanks) birlik oluyorlar ve Malvo ile Nygaard’ın ilintili olabileceğine inandıkları bir dizi cinayetleri araştırmaya başlıyorlar.

Better Call Soul (2015)

yabanci-diziler-better-call-soul

Son üç yıla damgasını vuran yabancı diziler listesinin sonuncu var sırada. Better Call Soul, avukat Saul Goodman’ın Breaking Bad karakterleri, Walter White ve Jesse ile tanışmadan önceki olan hayatını anlatıyor. Breakin Bad hayranlarının dizideki Saul Goodman karakterini çok sevmeleri Breakin Bad yapımcısını bu diziyi yapmaya itti diyebiliriz. Dram, suç kategorisinde nitelendireceğimiz dizinin ikinci sezonu, 2015 yılı sonlarına doğru çıkacak.

 

Son üç yıla damgasını vuran yabancı diziler, yabancı diziler, yabancı diziler

2 Yorum

 1. Ayşe
  29/08/2015 at 12:01 pm — Cevapla

  Hani Game of Thrones? 🙂

  • Burak
   22/10/2015 at 3:41 pm — Cevapla

   O 2011 de başladı ya?:D

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İstanbul'da gidebileceğiniz 4 wing chun kursu

Sonraki liste

7 vücut tipine göre kaban seçimi

Burak Erman

Burak Erman