SİNEMAYEME İÇME

Damak çatlatan 10 yemek temalı film

Yemek yemekten de yapmaktan da ayrı bir zevk alanlar, hafta sonunu TV başında yemek programı izleyerek geçirenler, doğuştan ya da sonradan gurmeler! Bu liste sizin için hazırlandı. İşte karşınızda damak çatlatan 10 yemek temalı film!

Chef / Şef (2014)chef

Yemek temalı film listemize Şef ile başlıyoruz. Bu filmi izleyip de ağzının suları akmayan yoktur herhalde. Allahım o ne sandviçlerdir öyle! Ben en son, daha tıfıl bir çocukken Sezercik’in fasulye yemeli filminde böyle olmuştum. Neyse filmin konusundan bahsedecek olursak kahramanımız Carl Abi yaratıcılığını gölgeleyen fancy bir restoranda şefidir. Bu durum canına tak etmişken bir de nane molla bir eleştirmenin gazabına uğrayınca, “yeter gari” der ve oğlanı da alıp kendini yollara vurur. Bu film hem yolculuk filmlerini hem de yemeyi severim diyenler için birebir. Yönetmen koltuğunda ve baş rolde gördüğümüz Jon Favreau’ya John Leguizamo, Sofia Vergara, Scarlett Johansson, Oliver Platt eşlik ediyor. İzleyin gari!

Ratatouille / Aşçı Fare (2007)fare

Yoo yoo bu sadece bir çizgi film değil gençler! Bu azmin, emeğin, kanın, terin, yağın, sosun ööhöm öhööm neyse birden gaza geldim. İşte güzel bir film kendisi. Bir tane fareciğimiz var bu filmde, “iiyy fare mi” demeyin. Kendisi dünyanın en minnoş faresi bence, bir de şaşkınca bir oğlan var. İkisi güzel güzel yemekler yapıyor, kötü bir şefin gazabından kaçıyor. Anlayacağınız epey maceralı film aslında kendi çapında. Brad Bird ve Jan Pinkava’nın yönettiği filme, Patton Oswalt, Brad Garrett, Lou Romano başta olmak üzere 20’den fazla seslendirmen hayat veriyor.

 

The Chef / Şeflerin Savaşı (2014)the chef

Ah Jean Reno! Biz seni Leon’la tanısak da sayende “şeeyp of maay haaart” diye ortalarda gezsek de sen tam bir komedi adamısın. Bu filmde kendisi meşhur bir restoranın korkulan şefi olarak karşımıza çıkıyor. Tepesinde yeni yetme bir yatırımcı, yok efendim sıkıcıymış da, yok yemekleri demodeymiş de bilmem ne. Sensin sıkıcı! Yeni yetme, haddini bil! Neyse efendim Renocuum’un yolu bir gün kendisine hayran bir yemek sevdalısı ile kesişir. Bu adamcağız da girdiği her restorandan kovulan ama çok yetenekli bir şeftir. Komik tesadüfler sonucu bir araya gelen kahramanlarımız, keşif dolu bol atışmalı bir maceraya atılır. Daniel Cohen’in yönettiği bu filmi izleyin dememe gerek var mı? Koskoca Jean Reno diyorum, daha ne olsun!

Mostly Martha / Bella Martha (2001)mostly martha

Yönetmenliğinde Sandra Nettelbeck, oyuncu kadrosunda da Martina Gedeck, Maxime Foerste ve Sergio Castellitto gibi isimlerin yer aldığı bu filmi tesadüfen keşfettim iyi ki keşfetmişim. Kahramanlarımız pek nadide! Biri sinir krizi eşiğindeki kadın bir şef, diğeri “Dünya mı yanıyor? Aman neyse, oh içim ısındı” rahatlığında erkek bir şef. Buzlar kraliçesi bir Alman ile yağız bir İtalyan aynı mutfağı paylaşırsa ne olur peki? Mamma Mia! Bellisimma! O makarnaların hatırına yemek temalı film listenize bunu da alın efendim.

 

I Am Love / Benim Adım Aşk (2009) yemek temalı filmi am love

Yemek temalı film listemizin önemli bir ayağındayız şimdi. Bu filmin bombası kesinlikle baş roldeki Tilda Swinton! Sen nasıl bir kadınsın yahu! Bir kadın hem bu kadar maskülen hem de bir o kadar feminen olabilir mi? Oluyormuş işte. Yönetmen Luca Guadagnino’nun harika bir iş çıkardığı bu film, İtalya’yı fona alarak sofralar kurmaktan kendini alamayan burjuva bir aileyi anlatıyor. Sıcacık bir İtalyan ailesi ve bir o kadar soğuk Rus anneleri bize film boyunca eşlik ediyor. Yalnız Tilda Swinton’un canlandırdığı annemiz biraz sıra dışı. Nasıl olduğu filmde saklı!

 

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)sweeney todd
Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Karşınızda Benjamin Barker olarak alemlerin yakışıklısı Johhny Deep ve ortağı Helena Bonham Carter! Bu iki isim varsa yönetmen kim sizce? Evet doğru tahmin, tabii ki Tim Burton. Bu filmin birazcık korku türüne de girdiğini söyleyeyim baştan. Bu meşhur ikilimiz biraz da kafalarının kırıklığı münasebetiyle kendilerine yan bakanı keser, biçer; o da yetmez etli ekmek yaparlar. Sonunda da… Yok artık anlatacağımı düşünmediniz herhalde, izleyiverin bir zahmet. Bu arada Johny Deep oynuyor demiş miydim?

 

Waitress / Garson Kız (2007)waitress

Hani bir dizi vardı, Pushing Daisies’s diye bildiniz mi? Böyle turtalar kol geziyordu, bu da işte onun gibi. Karşımızda koca zulmünden bıkmış, acısını ilmek ilmek turtalara işlemiş bir prensesimiz var. Bu prenses Jenna, bir taraftan turta yapar bir taraftan “Restoran açayım, şu kocayı da def edeyim” derken bir öğrenir ki hamile! İzlemeden önce tatlı bir şeyler stoklamanızı şiddetle tavsiye ederim, yoksa filmi bitiremeden kendinizi bakkala giderken bulabilirsiniz. O nasıl bir turta çeşitliliğidir yahu! Unutmadan filmin yönetmeni Adrienne Shelly, oyunlardaysa Keri Russell, Nathan Fillion ve Jeremy Sisto göze çarpıyor.

 

Delicatessen / Şarküteri (1991) yemek temalı filmdelicatessen

Yemek temalı film listesi yapılır da Şarküteri olmaz mı! İşte karşınızda tam bir klasik. Bu Fransızlar ne garip insanlar yahu! Bu film bunun ayaklı örneği. Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro’nun birlikte yönettiği filmde Dominique Pinon, Karin Viard, Ticky Holgado baş rolde. Savaş sonrası, herkesin sokağa çıkmaya korktuğu, açlıkla terbiye edilen bir Fransa düşünün. Düşündünüz mü? Hah tamam, şimdi de en değerli şeyin insan eti olduğunu düşünün. Düşündünüz mü? Tövbe bismillah, ne biçim şeyler düşünüyorsunuz! Şaka şaka, boşverin düşünmeyi izleyin en iyisi. Müzikleri de şahane bu arada.

 

Julie&Julia / Julie ve Julia (2009)julie_and_julia

Ay ben de hep aşçı olmak istedim aslında. Bir yemek programı yapayım, süslenip püsleneyim, diyar diyar gezeyim… Yine şaka yaptım, gezemem ben diyar diyar yatayım şöyle izleyeyim filmimi. Mesela Nora Ephron’un yönettiği, Meryl Streep, Amy Adams ve Stanley Tucci’nin oyunculuklarını döktürdüğü Julie ve Julia gibi. Filmde de kocasının işi gereği diyar diyar gezen Julie ve onun Fransa ikameti boyunca yumurta kırmayı bilmezlikten dünyaca ünlü bir şefe dönüşme sürecini izleyeceksiniz. Paralel evrende ise onun izinden giderek iyi bir şef olmayı planlayan Julia’yı ve blogger’lık serüvenini… Şimdiden bon appetit!

 

Marie Antoinette (2006)marie antoinette

Ah işte hayallerimin kadını, tam bir kraliçe! Kirsten Dunst da bu role çok yakışmış cidden. Bu filmde şaşaalı kraliyet sofraları ve bir o kadar da şaşaalı entrikalar ile başbaşa kalacaksınız. Aynı zamanda bir Coppola ailesi iştirakı olduğunu da es geçmeyelim. Ve tabii ki yemek temalı filmler listemize girmesinin sebebi o meşhur sözler: Ekmek yoksa pasta yesinler!

Bu kadar film ve yemek dediğimize göre de size küçük lezzetli bir sır vereyim: Tasty Cinema!

 

 

siyah-beyaz-filmler-750x375

Damak çatlatan 10 yemek temalı film, yemek temalı film

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Üçüncü köprü bitmeden gitmeniz gereken 5 yer

Sonraki liste

Mayıs ayında izlenebilecek 8 oyun

Biricik Bardot

Biricik Bardot