SİNEMA

Çocukların gözünden anlatılan 20 muhteşem film

Hayata çocukların gözünden bakabildiğimiz her an yaşamak nasıl anlam değiştiriyorsa, sinemada da hikaye ne olursa olsun daha etkileyici olduğu kesin. Çocukların gözünden anlatılan 20 muhteşem film listemizde, dimağınıza uygun bir film mutlaka bulacaksınız.

Yaşamaya Değer (The Hedgehog/Le Herisson)

2009 Fransa –  Orijinal adı “L’elegance Du Herisson” isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, 12. yaşında intihar etmeyi planlayan küçük bir kızın öyküsünü konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Mona Achache ve oyuncu kadrosunda Josiane Balasko, Garance Le Guillermic, Togo Igawa isimlerinin yer aldığı filmde, zekası ile birçok yetişkine taş çıkartan Paloma, ölümü sadece hayatındaki bunalım için istemez, ölürken neler hissedeceğini de merak eder. Bu merakı gidermek için intiharı için gün sayar ve apartmanlarının kapıcısı Renee ve yeni komşuları Kakuro ile tanışana kadar içindeki hayattan kurtulacağı günü bekler. Çocukların kıvrak zekasını, hayal gücünü ve saf duygularını yeniden hatırlamak ve bir anlamda yetişkinliğinizin ağırlığından kurtulmak için kendinize bu filmi ısmarlayın bir ara.

Benimle Kal (Stand by Me)

1986 Amerika- Ünlü yönetmen Rob Reiner’ın kariyerindeki en başarılı filmlerinden Benimle Kal, Stephen King’in romanından harika bir uyarlama. Filmde küçük bir kasabada yaşayan dört kafadarın kayıp bir çocuğun cesedini bulma macerasını anlatılıyor. Kasabanın belalı gençlerinden cesedin nerede olduğunu gizlice öğrenen çocuklar, halk kahramanı olma hayaliyle tren rayları üzerinde günler süren bir yolculuğa çıkarlar. Her bir çocuğun iç dünyası, dostlukları, çocukça cesaretleri ve korkuları ile sizi hem güldürüp hem de hüzünlendirecek filmde, 23 yaşında hayatını kaybeden River Phoenix, Richard Dreyfuss ve Corey Feldman gibi isimler yer alıyor.

stand-by-me-benimle-kal

Benimle Kal

Besle Kargayı (Cria Cuervos)

1976 İspanya- Carlos Saura’nın yönetmenliğindeki bu film sadece bir çocuğun dünyasını değil aynı zamanda Franco dönemi sonrası İspanya’nın da ruh halini anlatması bakımından çok değerli bir film. Geraldine Chaplin, Mónica Randall ve Florinda Chico’nun başrollerini paylaştığı filmde, dönemin siyasi, ekonomik ve sosyo kültürel durumu bir aile hikayesi üzerinden anlatılıyor. Ailenin ortanca çocuğu Ana’nın hayal gücüyle ilginç bir yolculuğa çıkacağınız filmin, durağan olduğu kadar etkileyici bir yapıt olduğunun altını çizelim.

besle-kargayi-film

Besle Kargayı

Malena

2000 İtalya- 13 yaşındaki Renato Amoroso’nun ergenliğe geçiş sürecinde kasabaya yeni gelen güzel kadın Malena’ya olan tutkusu… Bu tutkunun bakış açısıyla İtalya’nın faşizm rüzgarında savrulan kasabalıları… Kocası savaşa gönderilen Malena, kasabaya geldiğinden beri ikiyüzlü insanların hem ilgisini hem de tepkisini çeker. Renato’nun gözünden o dönemin çalkalantıları içine sürükleneceğiniz muhteşem bir film. Yönetmen Giuseppe Tornatore’nin tartışmasız en iddialı yapıtlarından Malena’da, Monica Bellucci, Luciano Federico ve Matilde Piana gibi isimlerin hayranlık uyandıran oyunculuklarına da şahit olacaksınız.

malena

Malena

Teyzem

1986 Türkiye- Teyzem sadece bu listenin değil Türkiye sinemasının da unutulmaz eserleri arasında. Müjde Ar’ın canlandırdığı Üftade’nin annesi ve üvey babasıyla yaşadığı sıradan ve bunalımlı hayata, yeğeni Umur (Ferit Ferman)’un gözünden tanık oluyoruz. Çok iyi anlaştığı teyzesinin yazıları ve çizimlerinden yıllar sonra aslında trajik bir öyküye sahip olduğunu öğrenir. Halit Refiğ’in yönettiği filmde Yaşar Alptekin, Mehmet Akan, Tomris Oğuzalp gibi isimler de unutulmaz…

teyzem

Teyzem

Piano Piano Bacaksız

1992 Türkiye- Tunç Başaran’ın yönetmenliğini yaptığı Rutkay Aziz, Emin Sivas, Meriç Başaran, Serap Aksoy gibi isimlerin baş rollerini paylaştığı film 1940’lı yıllarda geçiyor. Türkiye sinemasında önemli bir yere sahip dönem filmlerinden Piano Piano Bacaksız, her odasında ayrı bir ailenin yaşadığı köhne bir konakta geçiyor. Sekiz yaşındaki Kemal’in gözünden dönemin yoklukla edilen mücadelesi, olumsuzluklara rağmen mutluluğu yaratan insanların hikayesini izliyoruz. Müşfik Kenter’in o içimize işleyen sesiyle eşlik ettiği film, tekrar tekrar izlenmeye değer.

piano piano bacaksiz

Piano Piano Bacaksız

Hugo

2011 Amerika- Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuk Hugo’nun hikayesi. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir automaton’u gizlice tamir etmeye çalışır. Bir gün Georges’un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo’ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır…Usta yönetmen Martin Scorsese’nin de ilk 3D denemesi olan Hugo, Brian Selznick’in “The Invention of Hugo Cabret” adlı çocuk romanından uyarlanan bir yapım. Oyuncularda ise Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Asa Butterfield gibi isimler karşımıza çıkıyor.

hugo

Hugo

Billy Elliot

2000 İngiltere- Bazı dram filmleri bittikten uzun süre sonra bile yüzünüzde bir gülümseme bırakır, işte Billy Elliot da böyle muhteşem bir film. Annesini kaybetmiş, babası ve ağabeyi madende çalışan 11 yaşında bir çocuktur Billy. 1984 yılında İngiltere’de geçen hikayede, ailesinin çalışma koşulları nedeniyle içinde bulunduğu grev ve Billyi’nin boks yerine bale öğrenmek istemesi ile açığa çıkan toplumun homofobik tavrı, dönem hakkında ip uçları veriyor. Billy’nin dans tutkusu ve bunun için verdiği mücadeleyse hafızalarınızdan silinmeyecek bir sinema şöleni… Yönetmenliğini Stephen Daldry’ın yaptığı filmde Jamie Bell, Gary Lewis, Jamie Draven ve Julie Walters baş rollerde.

billy elliot

Billy Elliot

Çit (Rabbit Proof Fence)

2002 Avustralya- Yönetmen Phillip Noyce’un da tarihin karanlık sularını çocukların gözünden anlatmayı tercih ettiği muhteşem film! Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Kenneth Branagh gibi isimlerin rol aldığı filmde üç küçük kızın trajedisine ve hayatta kalma mücadelesine tanık oluyoruz. Avustralya’lı siyahi kız Molly Craig’in yaşam öyküsüne dayanan film, 1930’lu yılların başında Avustralya’da geçiyor. Hükumet kararı ile ülkedeki tüm melez çocuklar, ailelerinin yanından alınarak özel kamplarda eğitime tabi tutuluyor ve beyazlara hizmet edecek şekilde hazırlanıyorlar. 14 yaşındaki Molly’nin, sekiz yaşındaki kardeşi ve 10 yaşındaki kuzenini alarak çit boyunca kaçışını, eve dönme mücadelesi, onu başyapıtlar arasına alacağınız bir hikaye.

cit

Çit

Pembe Hayat (Ma Vie En Rose)

1997 Fransa- Toplumun homofobisini, bu baskıyı doğrudan yaşayan yedi yaşındaki Ludovic’in gözünden anlatan filmin yönetmenliğinde Alain Berliner var. Sürrealist bir anlatım dilinin de kullanıldığı bu muhteşem filmde, erkek bedenine sahip olmasına rağmen günün birinde bir kıza dönüşeceğini düşünen Ludovic, kimi zaman yüzünüzü güldüren kimi zaman da tutup sarılma hissi uyandıran hikayesiyle sizi derinden etkileyecek. Filmin baş rollerindeyse Georges Du Fresne, Michèle Laroque, Jean-Philippe Écoffey yer alıyor.

Ma Vie En Rose

Pembe Hayat

Bir Amerikan Suçu (An American Crime)

2007 İsveç- Tomy O’Haver’in yönettiği, baş rollerini Ellen Page,James Franco ve Catherine Keener’ın üstlendiği gerçek bir hikayenin beyazperdedeki yansıması… Tüylerinizi diken diken edecek, dram ve suç türündeki bu filmde, küçük kız Slyvia’nın uğradığı akıl almaz işkenceye tanık oluyoruz. 1965 yılında Indianapolis’te işlenmiş dehşet verici bir suçu anlatan filmin konusu şöyle: Slyvia’nın annesi ve babası gezici bir sirkte çalıştıkları için iki kızları Slyvia ve Jennie’yi kendilerine olumlu bir imaj çizen Gertrude isimli bir kadına bırakırlar. Ev işlerinin ağırlığı, fazladan iki çocuğun üzerinde yarattığı ağırlık Gertrude’un yavaş yavaş akıl sağlığını yitirmesine ve büyük kız Slyvia’ya işkence etmeye başlamasına neden olur. Olay sadece bununla da kalmayacak, kendi çocukları, hatta mahalledeki diğer çocuklar bile bu rezaletin bir parçası olacaklardır.

An American Crime

Bir Amerikan Suçu

Kahraman Çocuk (The Young and Prodigious T.S. Spivet) 

2013 Fransa- Henüz 10 yaşında olmasına rağmen boyundan büyük icatlar peşindeki zeki çocuk T.S. Spivet’ın olağanüstü hikayesi, hayal gücü ve çocuk saflığının en güzel örneklerinden. Küçük bir kasabada kovboy özentisi babası, böcekler üzerine araştırmalara kendi adamış annesi, güzellik yarışmasına katılma hayaliyle yaşayan ablası ve bir kaza sonucu ölen ikiz kardeşi… T.S. Spivet’in tüm hayatı bunlardan ibaretken bir gün Smithsonian Enstitüsü’ne gönderdiği projesinin ödüle layık görülmesiyle birdenbire değişir. Valizini toplayıp evden kaçan ve enstitünün yolunu tutan küçük çocuğun yolculuk macerası, hiç ummadığı şekilde son bulur. Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği ve Kyle Catlett, Helena Bonham Carter, Judy Davis’in baş rollerini paylaştığı bu muhteşem film, aynı zamanda kapitalizmin kirli oyunlarını da gözler önüne seriyor.

The Young and Prodigious T.S

Kahraman Çocuk

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)

1997 İtalya- Sinema tarihine damgasını vuran filmlerden biri şüphesiz Hayat Güzeldir. Roberto Benigni imzalı film, savaşın kurbanları üstündeki etkisini ve çocuk dimağlardaki yansımasını harikulade bir şekilde anlatıyor. Zaten Akademi de bu başyapıtı üç Oscar’la ödüllendirmişti. Filmde bir çocuklu mutlu bir ailenin huzuru İkinci Dünya Savaşı ile birden kabusa döner. Esir kampına çocuğuyla birlikte gönderilen Guido, onu tüm bunların bir oyun olduğuna inandırmak için duygu yüklü bir mücadeleye girişir. Roberto Benigni, Nicoletta Braschi ve Giorgio Cantarini’nin akıllardan silinmeyecek oyunculuklarıyla muhteşem film…

Life is Beautiful

Hayat Güzeldir

Bencil Dev (The Selfish Giant)

2013 İngiltere- Sade bir kurgu ama hayatın içinden cımbızla çekilmiş kesitlerle dolu bir film. Clio Barnard’ın yönettiği ve Conner Chapman, Shaun Thomas, Sean Gilder gibi isimlerin baş rollerini paylaştığı film, 14 yaşındaki sıra dışı çocuk Arbor’un gözünden bambaşka bir pencere açıyor izleyiciye. Hiperaktif ve asabi bir çocuk olan Arbor’ın tek arkadaşı Swift, çok çocuklu fakir bir ailenin oğludur. Arbor da annesi ve ağabeyi ile yokluk içinde yaşamaktadır. Asabi tavırları yüzünden okuldan atılınca tesadüfen keşfettiği hurda toplama işine kafayı takar. Bu şekilde para kazanıp annesini rahat ettirecektir. Bu zengin olma hayaline Swift’i de sürükler.

bencil dev

Bencil Dev

Evde (Dans la Masion)

2012 Fransa- François Ozon imzalı bu ilginç filmin kahramanı 16 yaşındaki Claude . Yazdığı kompozisyonlar edebiyat öğretmeni tarafından beğenilip desteklenince devam ettirir ancak işin aslı öğretmenin sandığı gibi değildir. Claude arkadaşlarının evine sinsice girerek gözlemlerini yazmaktadır. Bir süre sonra bu öğretmen de içinden çıkamayacağı tehlikeli bu oyuna dahil olur. Bu sürükleyici hikayede Fabrice Luchini, Vincent Schmitt, Ernst Umhauer oyunculuklarıyla da sizde iz bırakacak.

Dans la Masion

Evde

Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)

2007 Amerika- Marc Forster’ın yönetmen koltuğuna geçtiği dillere destan film Uçurtma Avcısı, Khalid Abdalla ve Ahmad Khan Mahmoodzada’nın oyunculuklarıyla karşımızda. Film baştan sonra bir çocuğun hikayesi şeklinde gitmese de çocuk gözünden anlatılan film listemizde yer alması gereken bir yapıt. Konusuna gelince… Amir yıllardır Kaliforniya’da ikamet etmekte olan Afganistan’dan göç eden bir ailenin oğludur. Afganistan’daki çocukluk arkadaşı Hasan’ın Taliban askerleri tarafından öldürüldüğünü haber alınca eski topraklarına dönüş yolculuğuna başlar. Çünkü Hasan’ın oğlu orada bir başına kalmıştır ve onu bulmalıdır.

The Kite Runner

Uçurtma Avcısı

Oliver Twist

2005 Amerika– Charles Dickens’ın ölümsüz romanından uyarlanan film, Roman Polanski imzası taşıyor. Filmde yetim bir çocuk olan Oliver Twist’in yetimhaneden kaçıp hiç istemediği bir yere düşer. Ardından Londra’ya kaçarak bir maceraya atılan Oliver, kendisine çok iyi davranan Fagin’in yanına götürülür.  Barney Clark, Ben Kingsley, Jeremy Swift’in baş rollerindeki film sadece bu listede değil, kült eserler listenizde de yer almalı.

Oliver Twist

Oliver Twist

Küçük Prenses (A Little Princess)

1995 Amerika- Yarı fantastik yarı dram hikayesiyle Sara Crewe’in penceresindeyiz şimdi de. Sara kendisine çok düşkün olan babasıyla egzotik Hindistan’da rüya gibi bir hayat yaşamaktadır. Fakat savaş çıkınca Sara’nın babası askere gider ve Sara da New York’ta yatılı bir okula gönderilir. Bu okul, coşku dolu Sara’yı bir baş belası olarak gören katı Bayan Mincing tarafından yönetilmektedir. Fakat Sara, cesaret, hayal gücü ve sevecenlikle güçlüklerin üstesinden gelir – ve hem kendisinin hem de etrafındaki insanların kaderini değiştirir. Baş rollerde Liesel Matthews, Eleanor Bron, Liam Cunningham rol aldığı film, fantastik bir dünyaya açılmak isteyenlerin hoşuna gidecektir.

A Little Princess

Küçük Prenses

Alice (Neco z Alenky)

1988 Çekoslovakya- Çek yönetmen Jan Svankmajer’den sürreal bir Alice Harikalar Diyarı’nda uyarlaması muhteşem film. Lewis Caroll’ın aynı isimli romanın serbest bir uyarlaması olan ve Kristýna Kohoutová, Camilla Power gibi isimlerin yer aldığı filmde, orijinal hikayeye sadık bir şekilde Alice beyaz tavşanın peşine takılarak başka bir dünyaya geçiş yapıyor. Alıştığımız Alice hikayesindekinden farklı olan bu dünyada, korkutucu karakter ve yaratıklarla karşılaşıyoruz. Yönetmenin, animasyon, gerçek çekimler ve kukla kullanarak farklı teknikleri bir araya getirerek çektiği film görmediğimiz bir Alice hikayesi sunuyor; ve kültler arasındaki yerini alıyor.

Neco z Alenky

Alice

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory)

 2005 Amerika- Roald Dahl’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde, fakir bir ailenin çocuğu olan Charlie’nin gözünden fantastik bir hikaye karşılıyor bizi. Willy Wonka’nın fantastik ve esrarengiz çikolata fabrikası tüm dünya tarafından merak edilen bir yerdir. Charlie’nin en büyük merakı bu fabrikayı görmektir. Bir gün Willy Wonka fabrikasında üretilen 5 çikolata ambalajına altın bilet saklamıştır. Bu altın biletleri bulan 5 çocuk Willy Wonka’nın fabrikasında müthiş bir geziye katılma hakkını kazanıyor. Charlie bu fabrikadaki geziye hak kazanmak için elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Tim Burton imzalı filmde Johnny Depp, Helena Carter, Freddie Highmore , AnnaSophia Robb ve Christopher Lee isimlerini izliyoruz.

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

 

 

siyah-beyaz-filmler-750x375

http://unutulmazfilmler.com/

Çocukların gözünden anlatılan 20 muhteşem film

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

There is no more story.

Sonraki liste

Yeni yıl için sokak partileri

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar