SERGİ

Cecil Beaton sergisi: Yakın tarihten 10 unutulmaz kare

Cecil Beaton sergisi, sadece birbirinden hoş fotoğraflara dalacağınız bir deneyim sunmuyor. Aynı zamanda 1920’lerden 70’lere kadar yakın tarihe kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Pera Müzesi’deki sergiden dikkat çekici 10 kare:

1920’lerden 70’lere kadar çekilen fotoğrafların yer aldığı sergide, sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet mensuplarının portreleri yer alıyor. Dolayısıyla “Portreler” adı verilen sergide, ünlü fotoğrafçının 100 binden fazla negatif, 9 bin vintage baskı ve 42 kupür albümünü görebilirsiniz.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

Cecil Beaton, fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra, yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı olarak da tanınıyor. Özellikle 1927-1956 tarihleri arasında Vogue dergisi için hazırladığı kapaklarıyla ünlü.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn

Beaton’ın kostüm tasarımcısı da olduğunu söylemiştik. Kendisinin 1958 yapımı “Gigi” ve 1964 yapımı “My Fair Lady” filmleri ile En iyi Sanat Tasarımı ve Kostüm Tasarımı dallarında kazandığı üç Oscar ödülü var. Ayrıca “Quadrille” oyunu, “My Fair Lady” filmi, “Coco” ve “Saratoga” müzikali için yaptığı kostümlerle Kostüm Tasarımı alanında dört Tony Ödülü’nün de sahibi.

 

Sir Winston Churchill

Sir Winston Churchill

Beaton sadece şaşaalı hayatları çekmedi. Siyasiler veya siyasi olaylardan etkilenenler de onun objektifine yansıdı. 2. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill’i ofisinde gösteren fotoğrafı bunlardan biri. Aynı tarihlerde Life dergisine kapak olan bombayla yaralanmış 3 yaşındaki Eileen Dunne portresi de en önemli eserleri arasında sayılıyor.

Barbra Streisand

Barbra Streisand

Cecil Beaton sergisi küratörü Terence Pepper, Sotheby’s’in özel arşivinden yapılan seçki sonucu sergiye Beaton’ın şu ana kadar gösterilmemiş, özellikle renkli ve az bilinen çalışmalarını eklediklerini belirtmiş: “Arşiv çalışmaları sırasında karşılaştığımız yepyeni, hazine niteliğindeki çalışmaları gördükten sonra, sergiye yalnızca Beaton’ın çok tanınan portrelerini dahil etmek haksızlık olurdu.”

Pablo Picasso

Pablo Picasso

Küratör Pepper, Beaton’ın tüm kareleri bir sanat eseri olarak ele aldığı için başarılı bir sanatçı olduğu görüşünde. “Beaton, modelinin olabildiğince güzel görünmesi için uğraşırken, geleneksel portre fotoğraflarının dışına çıkmaya çalışıyordu. Bu nedenle, modellerini alışılmadık pozlarda oturtup, muhteşem bir arka plan oluşturur ve böylece modelin kompozisyonun odağı değil, sadece bir parçası olarak görünmesini sağlardı.”

Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Devis Jr.

Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Devis Jr.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol ise Beaton’ın kendi döneminin görsel tarihini kaydeden bir arşivci olduğu düşüncesinde: “Cecil Beaton’ı, meslektaşlarından farklılaştıran özelliklerinin başında, yenilikçi ve vizyon sahibi bakış açısı var. Kendi döneminde ve sektöründe iz bırakacak kişileri ve olayları önceden sezmesi ve bunları tarihe işlemek üzere kayıt altına alması, Beaton’ın sanatçı öngörüsünün bir sonucu. Londra, Paris, New York ve dünyanın farklı yerlerine yaptığı yolculuklarda tanıştığı insanlarla yaptığı çekimler de yaptığı işe olan sevgisinin ve daima farklıyı arayışının bir yansıması.”

Johnny Weismuller

Johnny Weismuller

Cecil Beaton sergisi bu isimlerin yanı sıra Elizabeth Taylor, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Jean Paul Sartre, Colette, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi ünlülerin portrelerine de yer veriyor.

Marlon Brando

Marlon Brando

Cecil Beaton’ın “Portreler” sergisi, 26 Temmuz 2015’e kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir. Müze, salıdan cumartesiye 10.00-19.00 arasında, pazar günleri ise 12.00-18.00 arasında gezilebiliyor. Pera Müzesi’nde cuma günleri hem uzun, hem de ücretsiz.

 

Marlene Dietrich

Marlene Dietrich

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Romanya gezisi yapacaklara: Tadılması gereken 5 lezzet

Sonraki liste

Hangi Game of Thrones savaşçısı favorin?

Ece Koçal

Ece Koçal