Yaşam

Borsayı anlamak için yol gösterecek 4 basit bilgi

Borsa, kullanılan terimler hasebiyle kimilerimiz için anlamaya yeltenmeyecek kadar korkutucu bir alan. Peki aslında en yalın haliyle nedir, ne değildir? Borsayı anlamak için uzmanından 4 temel bilgi.

Ne yalan söyleyeyim, ben de borsanın genel hatlarıyla ne olduğunu işim gereği yaptığım bir röportajla öğrendim. Tam da borsayı anlamak üzerine Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver ile yaptığım bu söyleşiden aklımda kalanları sizlerle paylaşmak isterim.

Sermaye piyasası iki koldan ilerliyor

Ne demek bu? Kıyıda köşede birikmişi olan kişilerle, sermayeye ihtiyacı olan kurumları buluşturan sermaye piyasasında, ya ortaklık hakkı veren hisse senedi ya da borç alacak verecek ilişkisine dayalı tahvil belgeleri kullanılıyor. Çoğu bireysel yatırımcı hisse senedini tercih ediyor. Çünkü ne kadar yatırım yapıp bir şirkete ortak olacağı onlara kalmış. Diyeceksiniz ki koskoca şirketlerin benim üç kuruşuma ihtiyacı mı var? Aslına bakarsanız, evet var. Bu sayede onlar da işlerini büyütmek için daha ucuz yoldan sermayeye kavuşuyorlar. Ne kadar çok yatırımcı o kadar çok sermaye demek.

Hisse senedinin kazanca dönüşmesi

Geldik en kritik noktaya. Borsayı anlamak için Türkiye’deki ekonomi haberlerine bakınca kafamızın allak bullak olması, boşuna değilmiş meğer. Ünver’e göre hisse senedi alım mantığı aslında orta ve uzun vadede kazanç hedeflemeyi gerektiriyor. Amaç, şirket orta ve uzun vadede kâr ettikçe hisse oranında bireylerin de kâr etmesi. Ancak gelin görün ki Türkiye’deki alım satımın yoğunluğu borsanın bu hedefini biraz bozan cinsten. Özetle insanlar hissesi aldığı fiyatın üstün çıkınca, hemen satıp kâra geçmek istiyor. Hal böyle olunca borsa, kocaman bir karmaşaymış gibi çıkıyor karşımıza.

Aman dikkat! Borsa şans oyunu değil

Şimdiye kadar anlattıklarım borsayı daha anlaşılır kıldıysa ne alâ, yalnız hemen gevşemeyelim. Zira Arif Ünver’in üstüne basa basa söylediği bir şey varsa, o da bu işe kulaktan dolma bilgilerle atılmamak. Aksine ders çalışır gibi araştırmak ve en önemlisi takipte olmak gerekiyor. Yani rastgele bir hisse alıp oturduğunuz yerde şansınız dönmesini beklerseniz, asıl kumar bu. Hisse alacağınız şirketin başarı grafiği ne? Hisse senedi sahipleriyle kâr payını paylaşmayı kabul ediyor mu? Tüm gelişmeleri yorumlayacak kadar bilgi edindiniz mi? Bu gibi temel soruların cevaplarını almadan girişmemekte fayda var.

İş, hisse senedini almakla bitmiyor

Dedik ya takip etmek gerekiyor. Hisse senedi alınan şirketin gidişatını öğrenmek iki açıdan önemli. Birincisi şirketin durumunda istikrarlı bir anormallik varsa bunu geç olmadan fark etmek için. İkincisi ise şirketin ne kadar kazandığını öğrenmek için. Buraya kadar hemfikirsek, sonrası kolay. Çünkü halka açık şirketlerin mali tabloları, her üç ayda bir Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanıyor.

 

Borsayı anlamak için yol gösterecek 4 basit bilgi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Denizden babam çıksa heykelini yapar mıyım?

Sonraki liste

Mantığınızı zorlayacak ülke gelenekleri

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar