SERGİ

Bilmeniz gereken 10 önemli heykel

Sanat tarihinde “en”leri seçmek kolay değil. Ama bu 10 önemli heykel, emin olun bir şekilde karşınıza çıkacak. Gelelim birbirinden ilginç hikayelerine…

Willendorf Venüsü

Willendorf Venüsü

.

Willendorf Venüsü

Ne zaman yapıldı? M.Ö. 25.000
Şu an nerede? Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Neredeyse hiç zarar görmeden günümüze ulaşan en eski tarihli heykellerden biri. Avusturyalı arkeolog Josef Szombathy tarafından 1908 yılında Avusturya’nın Willendorf Köyü’nde bulundu. 11 santimetre yüksekliğinde, kireç taşından oyulmuş ve kırmızı toprak boyasıyla renklendirilmiş. Büyük göğüsleri, büyük göbeği olduğu için doğurganlığı temsil ettiği düşünülüyor. Orijinal heykel çok değerli görüldüğünden uzun bir süre heykelin sadece bir kopyası müzede sergilendi. Şu an Viyana’da aslını görmek mümkün.

 

 

Nefertiti Büstü

Nefertiti Büstü

.

Nefertiti Büstü

Ne zaman yapıldı? M.Ö. 14. yy
Kim yaptı? Thutmose
Şu an erede? Berlin Neues Museum

Mısır kraliçesi Nefertiti’nin isminin kelime anlamı “güzellik geliyor” ya da “güzelden gelen” olarak biliniyor. Gözleri olmayan bu heykel bugünün güzellik anlayışına ne kadar uygun bilinmez ama heykelin hikayesi ilgi çekici. Heykel, 1912 yılında Amarna’da yürütülen bir kazıda Thutmose’nin atölyesinde bulundu. Bir süre sonra Almanya’ya kaçırıldı ve 1924’ten itibaren Almanya’da sergilendi. Mısır her ne kadar iadesini istese de geri verilmedi. Hatta Hitler sırf bu büst için müze yapmak istedi ama o işe sıra gelemeden rejimi yıkıldı.

 

Disk Atıcısı

Disk Atıcısı

.

Disk Atıcısı

Ne zaman yapıldı? M.Ö. 460
Kim yaptı? Myron
Şu an nerede? British Museum

Bronz malzemeden yapılmış olan asıl heykel kayıp. Bu gördüğünüz Roma döneminden kalan bir mermer kopya. Antik Yunanlı Myron, sporcu heykelleriyle tanınan biriydi. Bu Disk Atıcısı heykelinin önemi, döneminde ilk kez böyle bir denge formunun kullanılmasıydı. Ama ne yazık ki orijinali kayıp…

 

 

Milo Venüsü

Milo Venüsü

.

Milo Venüsü

Ne zaman yapıldı? M.Ö. 130
Kim yaptı? Antakyalı Alexandros
Şu an nerede? Louvre Müzesi

Antik Yunan Heykel sanatının en ünlü örneklerinden. Milo Afroditi olarak da bilinir ve aşk tanrıçasıdır. Aynı zamanda güzelliğin simgesi olarak kabul edilir. Güzelim heykel 1820 yılında Ege Denizi’ndeki ismini aldığı Melos Adası’nda bir köylü tarafından iki parça halinde bulundu. Restore edilerek ertesi yıl Louvre Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Heykelıtraşı Helenistik dönem sanatçılarından Antakyalı Alexandros, aynı zamanda bestekar ve sanatçıydı.

 

 

Farnese Atlası

Farnese Atlası

.

Farnese Atlası

Ne zaman yapıldı? 2. yüzyıl
Kim yaptı? Belli değil
Şu an nerede? Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

Bu heykelde Yunan tanrılarından Atlas, Olimpos kentine saldırdığı için Zeus tarafından sırtında gökyüzü taşımakla cezalandırılmıştır. Helenistik dönemde yapılan bu heykel de ne yazık ki kaybolanlar arasında. Ve heykeltıraşı da belli değil. Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen kopyası ise Roma döneminden kalma. Antik Yunan’da keşfedilmiş 48 takımyıldızından 41’i Atlas’ın omuzlarında taşıdığı kürede gösteriliyor.

 

 

Davut Heykeli

Davut Heykeli

.

Davut Heykeli

Ne zaman yapıldı? 1433
Kim yaptı? Donatello
Şu an nerede? Bargello Müzesi

Erken Rönesans döneminin önemli temsilcilerinden Donatello, Davut heykelini ilk kez 1408 yılında mermerle yaptı. 1433 yılında ise aynı heykelde değişiklikler yaparak bronz malzemeden Davut’u ortaya koydu. Bu eser, destek almaksızın ayakta duran ilk bronz Rönesans heykelidir. Ve Medici Ailesi’nin siparişi üzerine yapılmıştı. Kutsal Kitap’ta adı geçen genç kahramanın düşmanı Calut’u yenmesinden sonraki halini canlandırıyor.

 

 

Pieta

Pieta

.

Pieta

Ne zaman yapıldı? 1498
Kim yaptı? Michelangelo
Şu an nerede? Vatikan

Kucağında ölü İsa Mesih’i tutan Meryem Ana heykeli. Pieta (merhamet), Rönesans’ın başyapıtlarından biri olarak anılır. O zamana kadar heykellerde yaşlı bir kadın olarak tasvir edilen Meryem’in yüzünü burada gencecik görüyoruz. Rivayete göre Michelangelo, bakireliği ve saflığı sayesinde Meryem’in gençliğini muhafaza ettiğini söylermiş. Vatikan’daki Aziz Peter Kilisesi için sipariş üzerine yaptığı bu heykelde, Meryem’in elleri naaşa sıkı sıkıya kenetlenmiş. Diğer  taraftan da onu bir bakıma özgür bırakıyor, daha doğrusu ölüyü izleyiciye gösteriyor.

 

 

14 Yaşındaki Küçük Dansçı

14 Yaşındaki Küçük Dansçı

.

14 Yaşındaki Küçük Dansçı

Ne zaman yapıldı? 1881
Kim yaptı? Edgar Degas
Şu an nerede? d’Orsay Müzesi

Dans temalı resimleriyle tanınan Degas’nın ilk ve tek heykeli. En önemli özelliği, geleneksel heykel malzemelerinden farkı olarak balmumu, peruk, babet ve tütünün kullanılmış olması. Bu deneysel girişim, dönemin sanat eleştirmenleri tarafından çirkin bulunsa da, 20. yüzyıl heykel sanatını önemli ölçüde etkiledi. Heykelle modellik yapan Marie van Goethem bir bale öğrencisiydi ve Degas ile arasındaki ilişki konusunda farklı yorumlar vardı.

 

 

Öpücük

Öpücük

.

Öpücük

Ne zaman yapıldı? 1907
Kim yaptı? Constantin Brancusi
Şu an nerede? Philadelphia Museum of Art

Brancusi sanat hayatı boyunca aynı konuları birkaç kez ele aldı. Öpücük de bunlardan biri. Romen heykeltıraş Öpücük dizilerinde görüleceği gibi primitif heykel sanatına ilgi göstermiş. Soyuta yaklaşan bu heykeller, yekpare malzemeden oluşuyor. Brancusi bu Öpücük heykellerinden birini tam vücut olarak Montparnasse Mezarlığa’ndaki sanatçı bir arkadaşı için yapmıştı. Keşke hala böyle mezartaşları yapılıyor olsa…

 

 

Çeşme

Çeşme

Not

.

Çeşme

Ne zaman yapıldı? 1917
Kim yaptı? Marcel Duchamp
Şu an erede? Tate Modern

Geleneksel sanat anlayışını yıkan bir çalışma. Sıradan nesnelerin de sanat eseri olabileceğini iddia eden Duchamp’ın en bilinen heykeli. Sıradan bir pisuarın da heykel olabileceği böylece kanıtlandı. Sanatçı, imza olarak da pisuarın yapıldığı fabrikanın adını atmıştı. Peki neden böyle bir iş? Çünkü Duchamp sanatın burjuva sınıfını tatmin etmekten öteye geçmeyen bir tüketim malzemesi olarak görülmesinden nefret etmekteydi.

Not: Seçimler Tempo Bilmeniz Gereken 50 Heykel kitabından yapılmıştır.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

6 ülkeden ilginç düğün gelenekleri

Sonraki liste

Evden kaçış oyunu için 3 büyük şehirdeki alternatifler

Ece Koçal

Ece Koçal