GEZİ

Berlin gezilecek yerler: 9 yer listesi

BERLİN gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Son zamanlarda Avrupa’nın en çok konuşulan şehirlerinden biri Berlin. Tarihi, kozmopolitliği, sanat ve ticaret merkezi olması, gece hayatı, bu cazibenin başlıca sebeplerinden. Henüz görmediyseniz Berlin’e bir haftanızı ayırın ve şu dokuz yere mutlaka gidin:    Brandenburg Kapısı → Cafe Einstein →  Checkpoint Charlie  East Side Gallery  Bergama Müzesi  Yahudi Soykırımı Anıtı  Bira bahçeleri  KaDeWe

 

    

→ East Side Gallery: Berlin, Avrupa’da yakın tarihin izlerini en çok taşıyan şehirlerden. İkinci Dünya Savaşı sonrası inşa edilen Berlin Duvarı da ülkenin hem tarihini etkilemiş hem de 1989’da yıkılmasından sonra da sembolü olmuş. Almanlar bu acılarla dolu geçmişi de yaptıkları bazı anıtlarla unutturmamayı hedeflemişler. Bu anıtlardan biri de özgürlüğe adanan East Side Gallery. Berlin Duvarı’nın biraz şehir dışında kalan 1.3 kilometrelik kısmı, 1990 yılında dünya çapında 105 sanatçı tarafından boyanmış. Berlin zaten sokak sanatlarıyla, graffitileriyle ünlü bir şehir. Burada da bu gelenek uygulanmış. Çoğunluğu duvarın ikiye ayırdığı Almanya’da yaşananları konu edinen bu duvar resimleri arasında en bilinenler, bir Doğu Almanya askerinin Batı’ya kaçarken çekilen ünlü fotoğrafı yeniden canlandıran graffiti ve ‘Ölüm Öpücüğü’ isimli komünist liderler Leonid Brezhnev ile Erich Honecker öpüştüğü graffiti.

→  Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor): Şehrin ana sembollerinden biri. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunuyor. Soğuk Savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de yer almış. 1788-1791 yılları arasında yapılan kapı, içinde yer alan sütunlar sayesinde toplam beş tane yol oluşturuyor. Zamanında vatandaşların sadece dıştaki iki kapıyı kullanma hakları vardı. Ortadaki yol ise kraliyete ve önemli trafik geçişlerine ayrılmıştı. 2. Dünya Savaşı boyunca zarar gören kapı, Doğu ve Batı Berlin hükümetleri tarafından restore edildi. Ama kapı, 1961’e, Berlin Duvarı yapılana kadar açılmadı.

 

 

→ Cafe Einstein: Brandenburg Kapısı’nı gördükten sonra, gezmeye ara verip lezzetli bir kahve içmek isteyenler için şehrin en eski kafelerinden Cafe Einstein önerilir.

 

→  Checkpoint Charlie: Almanya’nın tarihiyle ne kadar barışık olup, hatta bunu turizme açtığının en önemli kanıtlarından biri. Bölünmüş Berlin’de Doğu-Batı geçiş noktası Helmstedt (Alpha) ve Dreilinden’den (Bravo) sonra 1961-1990 yılları arasında üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısıydı. Bu geçiş kapısı sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, bu kişilerin aileleri, yabancılar, Federal Almanya’nın Demokratik Almanya’daki temsilcileri ve Demokratik Alman üst düzey yöneticileri tarafından kullanılabiliyordu. Şimdi de bu kontrol noktası yeniden canlandırılmış; burada duran askerlere para vererek onlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

      

→ Pergamonmuseum (Bergama Müzesi): Berlin’deki önemli müzeler, müze adası adı verilen bölgede yer alıyor. “Öyle müze meraklılarından değilim,” deseniz bile bu müzeye mutlaka bir saatinizi ayırın, pişman olmayacaksınız. Pergamonmuseum’a girer girmez, sizi Ege Bölgesi’ndeki Bergama şehrinden taşınan Zeus Sunağı karşılıyor. Bergama’dan parçalara ayrılarak ta Berlin’e kadar taşınan ve burada tekrar kurulan Zeus Sunağı gerçekten etkileyici. Ayrıca Mileti’in Pazar Kapısı, Bergama Athena tapınağının girişi, Bergama Athena Heykeli, Babil’in İsthar Kapısı bu müzede göreceğiniz diğer tarihi yapılar. Gezerken audio guide almayı sakın unutmayın. Böylece adeta o yıllara geri dönüyorsunuz.

→ Yahudi Soykırımı Anıtı (Holocaust Memorial): Yahudi soykırımı için yapılan bu anıt, farklı büyüklüklerde dikdörtgen sütunlardan oluşuyor. Bu gri anıtın içinde dolaşırken, kendinizi bir labirentin içinde hissedeceksiniz. Kimi zaman bu sütunlar boyunuzu kat be kat aşacak kimi zaman iyice küçülecek. Bazen o kadar karışacak ki yolunuz, çaresizliğe kapılacaksınız. 2003 yılında yapımına başlanan bu anıt, 2005’te halka açıldı. O zamandan beri Berlin’in en çok gezilen yerlerinden. Bu arada Almanya’daki Yahudi tarihiyle ilgileniyorsanız, Jewish Museum’a mutlaka zaman ayırın.

→ Gece hayatı: Hemen her metropolde olduğu gibi Berlin’in gece hayatında da her zevke göre seçenekler var. Mahalle barları, büyük dans çadırları, gay club’ların yanı sıra yaz aylarında gidiyorsanız, şehrin sembollerinden beer garden’lardan birine mutlaka uğrayın. Bizdeki çay bahçelerinin bira içileni gibi düşünebilirsiniz, bu bira bahçelerini. Çakıllar üzerine konulan masalarda oturup, bira-patates yapabilirsiniz. Çılgın gece hayatına dalmak isteyenler için güzel haber: Şehirde özellikle cumartesi geceleri pazar öğlene kadar açık mekanlar var.

 

→ Sony Center: Berlin Potsdamer Platz’da yer alan Sony sponsorlu bu bina kompleksi, 2000 yılında açıldı. Birçok mağaza, restoran, bir tartışma merkezi, otel odaları, lüks kiralık suitler, ofisler, film ve sanat müzeleri, sinema salonları, bir IMAX tiyatrosu ve küçük bir LEGO alanı bulunuyor.

 

→ KaDeWe: Bu öneri de alışveriş meraklıları için. KaDeWe (The Kaufhaus des Westens), Avrupa’nın ikinci en büyük department store’u. Her gün 40-50 bin kişi geziyor. Büyük bir alışveriş caddesi olan Tauentzienstraße’de yer alan bu alışveriş merkezinde, Louis Vuitton, Dior, Gucci, Chanel, Bvlgari, Cartier gibi pek çok lüks markayı bulabilirsiniz. En üst kattaki kış bahçesinde oturup kahve içerek soluklanmak mümkün.

 

Berlin gezilecek yerler listesi…

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Şirince Köyü'ne gitmek için 5 neden

Sonraki liste

Michael Jackson hakkında hayatın içinden kesitler

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!