GEZİ

Barselona turu düşünenlere uyarı: Bu 5’ini sakın yapmayın

Barselona kesinlikle bağımlılık yapan bir şehir. Öyle ki bir kez Barselona turu yaptıktan sonra devamı geliyor kendiliğinden. Kentin cazibesi kendisine aşık ediyor insanı. Birkaç kez gidişten sonra artık turist değil bir aşığa dönüşüyorsunuz. İşte bu noktada şehirde yapılacakları değil yapılmayacakları düşünmeye başlıyorsunuz. İşte birkaç öneri…

Sokakta alkol tüketmeyin

barselona-turu-alkol

Barselona sokaklarında alkol satışı ve tüketimi yasak. Satışı da yasak olmasına rağmen Katalunya Meydanı, Las Ramblas ve Barseloneta kumsalında 1 euro karşılığında bira satanları görebilirsiniz. Bunlardan bira almayın, zaten çoğu zaman sıcak bira satıyor.

Siesta bir mit değil, rahatsızlık vermeyin

barselona-turu-siesta

Sadece Barselona için değil, bir Latin klasiği olan öğlen dinlenmesi yani siesta hâlâ yaşatılıyor. Özellikle esnaflar siesta’ya büyük önem veriyor. Öğle 13:00-16:00 arasında insanlar bazen kısa bir uyku için evlerine, bazen de tatlı bir muhabbet için restoran ve kafelere gidiyor. Bu bilgi Barselona turu sırasında aklınızda bulunsun. Aman bu saatlerde onları rahatsız etmeyin veya iş konuşmayın!

Birincil dil İspanyolca değil Katalanca’dır, hiç tartışmayın

barselona-turu-katalanca-ispanyolca

Barselona Katalonya Bölgesi’nde yer aldığından, iki resmi dili var ancak yerel halk Katalanca’ya daha çok önem veriyor. Dil başta olmak üzere Katalan kültürünün farkında olup, İspanyol milliyetçiliği yapma gibi bir hataya düşmeyin.

Las Ramblas başta olmak üzere sokaktan yemek almayın

barselona-turu-yemek

Barselona sokaklarında birçok sokak satıcısı yer alıyor. Özellikle de Pakistan ve Bangladeş kökenliler sırtlarında çantalarla yiyecek-içecek satıyorlar. Eğer ki Barselona turu tatilini kabusa çevirmek istemiyorsan,  Las Ramblas’daki açık yiyeceklerden uzak dur. Zaten bunları satanların çoğu; yasal olmayan maddeler de satıyor.

Kiliselerin ibadethane olduğunu unutmayın

barselona-turu-kilise

Avrupa’nın birçok bölgesinde kiliseler turistik alan olarak görülse de Güney Avrupa’da durum pek öyle değil. Güney Avrupa derken katoliklerin çoğunlukta olduğu ülkeleri kast ediyorum. Turist olarak orada bulunurken, ibadetlerine saygı göstermek önemli bir ayrıntı. Özellikle Barselona turu yaptığınız günler sıcaksa ve üstünüzde şort ya da kolsuz tişört gibi giysiler varsa girmemeniz daha doğru olacaktır.

Ana görsel : Bert Kaufmann

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Küçük Prens kitabından hayata dair 10 alıntı

Sonraki liste

Aktarın yolunu tutturacak 5 sağlıklı besin

Kadir Cansi

Kadir Cansi

Geziyor, fotoğraflıyor sonra oturup yazıyor. Ülkeler, şehirler, diller, kültürler, kebab, paella, lazania, currywurst, borscht, sangria, cerveza, fado, samba, playa ve futbol nerede ise o da orada. 21 ülke, 67 şehir görmüş ama görmediği yüzlercesinin olduğunu biliyor. Gazeteci ama çok tatlı, yaşı da 29.