Yaşam

Geçmişin tozlu raflarından siyasilerin barış sözleri

Son aylarda en çok duyduğumuz ve umduğumuz şey barış… Hem savaşa hem de barışa yön vermede en etkili isimler de siyasiler şüphesiz. Biz de tarihin tozlu sayfalarını karıştırıp bu dünyadan geçerken kimler barışa dair neler söylemiş diye bir liste hazırladık.

Rosa Luxemburg: “Emekçi halkın büyük bir çoğunluğu, savaşların barbarca, tamamen ahlâksız, gerici ve halk düşmanı görüngüler olduğunda inanırsa, o zaman savaşlar olanaksız olur”

Alman Marksist politika teorisyeni ve filozof olan Rosa Luxemburg, politik duruşunu nedeniyle mücadele evrmeye 18 yaşında başladı. 1900’lü yıllarda aktif üyesi olduğu Almanya Sosyal Demokrat Partisi ile militarizm karşıtlığı ve fikirleri nedeniyle ters düşen Luxemburg, 1904-1906 yılları arasında siyasi görüşleri yüzünden üç kez hapse girdi. Daha sonra partiyle ilişkisini tamamen kesip Karl Liebknecht ile kurduğu Spartaküs Birliği’ni kurdu ancak muhalifliği onu iki yıllık mahkumiyete götürdü. Çıktıktan sonra Liebknecht ile birlikte Alman Komünist Parti’sini kurdu. Bir yıl sonra arkadaşlarıyla birlikte tutuklandı ve işkenceyle öldürüldüğü, cesedinin nehre atıldığı ortaya çıktı.

Not: Yukarıdaki sözü Rosa Luxemburg’un 20 Şubat 1914’de Frankfurt Mahkemesi’ndeki savunma konuşmasından alınmıştır.Detaylı bilgi için tıklayın.

Martin Luther King: “Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik. Ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; kardeş olarak yaşamayı.”

Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi olan MartinLuther King, şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşüyle tanındı. 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan King, ölümünden dokuz yıl sonra Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü ve ölümünden sonra Martin Luther King Günü kutlanmaya başlandı.

John F.Kennedy: “Savaş insanı mahveden kötülüklerin en önemlisidir. Savaş milletlerin varlığını yok eder; en güzel ülkelerin ziyan olmasına sebep olur; en iyi insanları yok eder ve kötülükleri yüceltir.”

John F. Kennedy Amerika Birleşik Devletleri’ nin 35. başkanıdır. Amerika’da en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülü’nü kazanan tek ABD başkanı Kennedy, 22 Kasım 1963 günü Dallas şehir merkezinde, eşiyle birlikte arabanın içindeyken suikaste uğrayıp boğazından ve başından vurularak öldürüldü.

Mustafa Kemal Atatürk: “Barış, milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur. Fakat bu kavram bir defa ele geçirilince daimî bir dikkat ve itina ve her milletin ayrı ayrı hazırlığını ister.”

1881 yılında Selanik’ te dünyaya gelen Atatürk, Türk ordu subayı, mareşal ve Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanıdır. Savaşın bir millet için ne demek olduğunu ve neler getirdiğini en acı biçimde yaşayan Atatürk’e göre yurtta barış, milli birlik ve beraberliğin sonucudur. Vatandaşlar birbirlerini kırmadan, birbirlerinin hak ve özgürlüklerine saygı duyarak yaşamalıdırlar. Bütün dünya liderlerinin hayran olduğu ve yaşamı boyunca bağımsızlık, özgürlük ve insan haklarına saygıyı ön planda tutan Atatürk 10 Kasım 1938 yılında yaşama veda ettti.

Fidel Castro: “Eğer büyük kitleleɾi ikna edebilmişse, fikirler silahlaɾa ihtiyaç duymaz.”

Küba Devrimi’nin önderlerinden Castro, 1976-2008 yılları arasında Küba devlet başkanlığı yaptı. Zenginlik kaynaklarının, ulusal gelirin ve sağlık hizmetlerinin dağılımında köklü değişiklikler gerçekleştirdi. İşsizliği büyük ölçüde ortadan kaldırırken herkese çalışma yükümlülüğü getirdi. 31 Temmuz 2006 tarihinde yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini bıraktı.

Mahatma Gandi: “Şiddet karşıtlığının ürettiği güç kesinlikle insan yeteneğinin icat ettiği tüm silahlardan gücünden üstündür.”

Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsü Gandi’ nin bu felsefesi Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturdu ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı oldu. Hindistan’da resmi olarak Ulus’un Babası ilan edilen Gandi’ nin doğum günü olan 2 Ekim, Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanmaya başlandı. Bu gün 15 Haziran 2007’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile “Dünya Şiddete Hayır Günü” olarak ilan edildi.

Benjamin Franklin: “Ne iyi bir savaş vardır, ne de kötü bir barış.”

17 Ocak 1706’ da Boston’ da dünya gelen Franklin 17 çocuklu bir ailenin onuncu çocuğuydu. Yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi, diplomat olan ve siyasette barışçıl bir tutum içinde olan Franklin 17 Nisan 1790 tarihinde vefat etti.

 

Geçmişin tozlu raflarından siyasilerin barış sözleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Dünyadaki en ilginç binalar

Sonraki liste

Cumhuriyet tarihinde siyasi isimlere yönelik 7 suikast

Perihan Civelek

Perihan Civelek