SİNEMA

Baba kız ilişkisini anlatan 8 film

Her çocuğun kahramanıdır babalar ancak malum kız çocukları için bu kahramanlığın anlamı biraz daha büyük. Biz de Babalar Günü’nde bu özel baba kız ilişkisini anlatan 2000 sonrası çekilmiş 8 filmi seçtik.

Benim Adım Sam/I am Sam (2001)

i-am-sam

Listeye en yürek burkan filmlerden biriyle başlıyoruz. Karşımızdaki baba yani Sam Dawson (Sean Penn), hastalığı yüzünden yedi yaşındaki bir çocuğun zeka düzeyine sahip bir babadır. Karısı tarafından terk edilen ve kızıyla tek başına yaşayan Sam’in asıl dramatik hikayesi kızı büyümeye başladığında ortaya çıkar. Sosyal güvenliğin kızını elinden aldığı bu sıra dışı babanın,  çocuğunu geri kazanma mücadelesi, bize duygu dolu anlaşa yaşatıyor. Filmin yönetmenliğiyse Jessie Nelson’a ait.

Babasının Kızı/Jersey Girl (2004)

Jersey-Girl

Kevin Smith’in yönetmen koltuğunda olduğu film, baba kız ilişkisini hem romantik hem de komedi türüyle sunuyor bize. Bu kez babamız Ollie yani Ben Afflick. Karısı doğum sırasında ölen Ollie kızıyla baş başa kalır ve kızı için iyi bir baba olmanın peşinde koşar. Filmin müziklerinin de ayrıca dillere destan olduğunu hatırlatalım.

Zor Baba/Meet the parents (2000)

Meet-the-Fockers-ben-stiller-171686_485_323

Daha sonra bir seriye dönüşen film, baba kız ilişkisinin en komik hikayelerinden. Daha doğrusu hikaye daha çok babanın kızını paylaşmama hislerinden ortaya çıkan bir damat alerjisi üzerine desek yeridir. Hemşirelik yapan Greg, zorlu bir aşamayı geçip kız arkadaşına evlenme teklifi eder ama asıl kıyamet bundan sonra kopacaktır. Baş rollerinde Robert De Niro, Ben Stiller ve Teri Polo’nun paylaştığı filmin yönetmenliğinde Jay Roach’u görüyoruz.

Başka Bir Yerde/Somewhere (2010)

somewhere

Yönetmen Sofia Coppola’nın gerek hikayesi gerekse sinema diliyle bir anda dikkatleri üzerine çektiği bu filminde; Johnnie Marco (Stephen Dorff) gece hayatının hızı, kadınlar ve lüks bir yaşamla gününü gün eden bir Hollywood oyuncusudur. Dışarıdan muhteşem bir hayatı var gibi görünse de aslında yalnızdır. Bir gün 11 yaşındaki kızı Cleo (Elle Fanning) babasına sürpriz bir ziyaret yapar ve bu hızlı hayatının değişmesine neden olur. Johnnie Cloe ile birlikte artık daha sağlam yere basar.

Senden Bana Kalan/The Descendants (2011)

The-Descendants-32619_2

Altın Küre ve Oscar başta olmak üzere birçok başarıya imza atan Alexander Payne yapımı film, baba kız ilişkisi yanı sıra tam bir aile hikayesi. Bu dramatik öyküde karısı bir kaza sonucu yaşam destek ünitesine bağlı olan Matt King (George Clooney), kızlarını da alıp yaşamını sorgulayacağını bir yolculuğa çıkar ve şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşır. Dram türünde olmasına karşın zaman zaman gülümseten filmlerden biri.

Kızım için (2013)

kizim-icin

Hakan Aksun’un yönetmenliğini yaptığı ve baş rollerini Yetkin Dikinciler ve Eda Ece’nin paylaştığı bu yerli film, geç kalan bir baba kız ilişkisi üzerine… Karısını hamileyken terk edip ortadan kaybolan Tuncer, kızı 18 yaşına yaklaşırken birden karşısında çıkar ve onu ikna edip bulunduğu taşradan İstanbul’daki zenginlik dolu yaşamına getirir. Annesi ise bu kez ortadan kaybolan kızının peşindedir.

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi (2014)

birdman

2014 Oscar törenine damgasını vuran filmin yönetmen koltuğunda Alejandro Gonzalez Inarritu oturuyor. Filmimizin babası Riggan (Michael Keaton) bir zamanların ünlü film kahramanı Birdman‘i canlandırmış ve bununla büyük sükse yapmış bir oyuncudur. Ancak sinema endüstrisinin gelişimi ve yaşının ilerleyişi bu kadar hırslı bir oyuncuya acımasız davranmıştır. Yıllarca kariyerinin peşinden koşup babalık görevini ihmal eden Riggan, kendisi için son kurtuluş olarak gördüğü tiyatro oyununun hazırlıkları sırasında kızıyla (Emma Stone) tekrar yakınlaşır ve aralarındaki buzlar erimeye başlar.

Kesinlikle Belki/Definitely Maybe (2008)

kesinlikle-belki

Baba kız ilişkisini anlatan film listemizin sonuncusu yine romantik komedi türünde bir film. Yönetmenliğini Adam Brooks’un yaptığı filmde, Will Hayes (Ryan Reynolds) 30 yaşında, bir kızı olan ve boşanmanın eşiğine gelmiş bir babadır. Filmde, anne ve babasının hikayesini öğrenmek isteyen küçük Maya, Will’i geçmişe geri döndürecektir. Ancak bu baba kız arasında bilmeceye dönüşecektir.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Haziranda hangi tiyatro oyununu izlesem diyenlere...

Sonraki liste

Ramazan sofraları için 4 geleneksel yemek tarifi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!