TİYATRO

Aralık ayında gidilebilecek 5 iddialı tiyatro oyunu

Tekrar sahne alanlardan prömiyer yapacaklara kadar İstanbul’da aralık ayında izlenmeye değer 5 tiyatro oyunu ve konularına dair bilgileri derledik.

Katil Joe

Amerikalı yazar Tracy Letts tarafından 1993’te yazılmış bir kara komedi olan Katil Joe , tüm dünyada baskın bir şekilde etkisini sürdüren popüler kültüre sert bir eleştiri yapıyor. Paranın, televizyonun ve uyuşturucunun etkisinde paralize olmuş küçük insanların, traji-komik yaşam çırpınışları çarpıcı bir biçimde anlatılıyor. Aşkın ve sevginin başka boyutlarda yaşandığı, “ev’’ ve “ahlak” kavramlarının tartışıldığı, temiz ve parlak olanın içindeki pisliği gören bir başkaldırı niteliğindeki Katil Joe, Letts’in ilk oyunu aynı zamanda. Yönetmenliğini Mehmet Birkiye’nin yaptığı oyunda Engin Hepileri, Pelin Abay, Defne Halman, Mehmet Birkiye veTaner Ölmez’in oyunculuklarını izliyoruz. Oyun her pazartesi Moda Sahnesi’nde!

Roberto Zucco

Kemal Aydoğan’ın yönetmenliğini yaptığı, Ulaş İnan Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün, Ezgi Coşkun, Deniz Elmas, Çağlar Yalçınkaya ve Onur Uysal oyunculuğunu yaptığı oyun,  Bernard Marie Koltes’in kaleminden…  Shakespeare, Çehov, İonesco, Genet gibi önemli tiyatro yazarlarının eserlerinin arasında ustaca gezinen Roberto Zucco, çağımız insanının “kapatılma” “özgürlük yoksunluğu” “suç” “ahlak” gibi temalarının etrafında dolaşarak “çökmekte olan bir uygarlığı” resmediyor. Oyun 10 Aralık saat 20:30’da Moda Sahnesi’nde izlenebilir.

Ben Orhan Veli

Portre oyunların ustası Kemal Kocatürk, bu sezon Ben Orhan Veli ile karşımızda. Tiyatro Kumpanyası’nın bu yeni oyunda uyarlayan ve yöneten olarak çıkan Kocatürk’e oyunculukta Ozan Sevin eşlik ediyor. “Ben Orhan Veli”; Orhan Veli Kanık’ın kısıtlı yaşamına sığdırdığı unutulmaz şiirlere, dünya görüşüne, yazılarına, öykülerine, aşklarına, dostluklarına ve çile dolu hayatına bir ağıt niteliğinde… Oyunda, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen yanlarını ortaya çıkarırken fikirlerinin bugünü nasıl kucakladığına şaşkınlıkla şahit olacaksınız. Yazılarını adeta bugün kaleme alınmışçasına sıcak ve hararetli bulduğunuzda, aslında onun ne kadar ileri görüşlü biri olduğunu anlayıp, geçen zamanın ülkemiz değerlerinden, kültüründen ve insanından neler çaldığına hep birlikte üzülürken, geleceğin reçetesinin de aslında nerede gizli olduğunu keşfedeceksiniz. 21 Aralık saat 16:00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılış yapan oyunu, 23 Aralık saat 20:30’da Kozzy; 28 Aralık saat 18:30’da Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde izleyebilirsiniz. Biletler Biletix‘te.

5. Frank

Geçtiğimiz sezon “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” ile Afife Tiyatro Ödülleri başta olmak üzere aldığı bütün ödüllerle sezona damgasını vuran Tiyatroadam, bu sezon 5. Frank ile yarattığı etkiyi sürdürme peşinde. Fatih Koyunoğlu yönetmenliğinde provaları devam eden oyun, iki yüzyıl boyunca şiddet, hile ve dolandırıcılıkla dünyaya şekil veren Frank Bankası’nın ironik öyküsünü anlatıyor; Ataları kadar acımasız olamayan 5. Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu ediyor. Dürrenmatt, sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguların bütünüyle yok sayıldığı vahşi kapitalizmi, para, güç ve ölüm olguları üstünden grotesk bir dille eleştiriyor. 5. Frank’in oyuncu kadrosunda Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Ayça Güngör, Alican Yılmaz, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Gökhan Azlağ, Hivda Zizan Alp, Mehmet Solmaz, Pelin Bölükbaş, Serdar Akülker yer alıyor. Oyun 9 Aralık saat 20:30’da Moda Sahnesi’nde; 11, 24, 25 Aralık saat 20:30’da Afife Jale’de sahne alıyor.

On İki Öfkeli Adam

Şehir Tiyatroları‘nın iddialı oyunu On İki Öfkeli Adam’a sinemadan aşinayız aslında. Bu kez tiyatro sahnesinde karşımıza çıkan hikayede soru şu: Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur? 12 jüri üyesi üzerinden adalet kavramını sorgulayan oyun tiyatro seyircisi ile buluşuyor. Arif Akkaya’nın yönettiği oyunda kalabalık bir oyuncu kadrosu var: Ahmet Özaslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, MEtin Çoban, Nihat Alpteki, Serdar Orçin ve Yalçın Avşar. Oyun 10, 11, 12, 13 Aralık saat 15:00-20:30 Reşat Nuri Sahnesi’nde; 24, 25, 26, 27 Aralık Saat 15:00-20:30 Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izlenebilir.

6 KELİMEYLE DÖVÜŞ GECESİ OYUNU

Aralık ayında gidilebilecek 5 iddialı tiyatro oyunu

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Evden çıkmak istemeyenlere en iyi 10 siyah beyaz film listesi

Sonraki liste

İstanbul Avrupa Yakası doğum hastaneleri listesi

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar