MÜZİK

Efsanevi 5 Andy Warhol tasarımı albüm kapağı

“Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” kehanetiyle  modern dünyanın gerçekliğini yansıtan, “Herkes için sanat” anlayışıyla ise 1960’lara damgasını vuran kült bir isim Andy Warhol. Biz de bu ismin müzik dünyasını sallayan çalışmalarını inceledik ve tasarladığı efsanevi albüm kapaklarını ve hikayelerini sıraladık.

Kariyeri boyunca ticari illüstrasyonlardan çağdaş sanata geçiş yapan Andy Warhol, sanatın bütün dallarını özgürce eserlerinde kullanarak pop-art akımını yarattı. Ünlüler ile yakından ilişkisi ve onlar üzerinden ürettiği sanat da bu ününün bir parçasıydı. İşte size çizimlerden fotoğrafa, heykelden videoya tüm sanatları bir araya getirerek sanatı geleneksel kalıpların dışına taşıyan Andy Warhol’dan albüm kapakları.

Kenny Burrell-Blue Lights (1958)

01_blue_lights

Warhol 1956’da caz gitaristi Kenny Burrell için bir kapak hazırladı. Bu albüm kapağı Warhol’un daha sonraki pek çok portresi gibi fotoğraf üzerine çizim yapılarak hazırlanmıştı. Burrell’in gitarının kavisleri, tellerinin titreşimleri, parmaklarının büyüklüğü abartılarak biçimlendirilmişti. 1958’de yine Burrell’a hazırlanan fotoğraftaki albüm kapağı için ise San Francisco Chronicle’dan eleştirmen Aidin Vaziri şu yorumu yaptı: “Warhol sonunda müzisyenlerin ve enstrümanlarının yakın çekim çizimlerini yapmayı bıraktı ve albümün içindeki gerçek müziği betimleyen sanat eserleri ortaya koymaya başladı. Ayrıca, Warhol’un illüstrasyonundaki kadının ne giydiği merak uyandırıcıdır. Ayakkabılarını görürüz, peki başka?” 

Velvet Underground and Nico (1967)

02_velvet

“Yavaşça soy ve gör” sloganı ile çıkan albümün kapağında sadece bir muz ve Andy Warhol’un ismi vardı. Muzun kabuk kısmı bir çıkartmaydı ve bunu çıkardığınızda yani soyduğunuzda muzun pembemsi renkteki iç kısmı ile karşılaşıyordunuz. Velvet Underground lideri Lou Reed’e göre bu erkek cinsiyetini çağrıştıran minik bir erotik sanat gösterisiydi. Albümün sonraki baskılarında bu çıkartma kaldırıldı. Bugün bu Andy Warhol tasarımı albümün orijinal baskısı 500 dolara kadar alıcı buluyor. Ayrıca albüm kapağında grubun değil de Andy Warhol’un isminin yazması da müzik tarihinin ilklerinden.

Rolling Stones-Sticky Fingers (1971)

03_sticky

Albümün açılış şarkısı bir Rolling Stones hiti olan Brown Sugar olsa da albüm kapağının Warhol imzalı olması ününde önemli bir yere sahip. Kot pantolonlu bir erkek modelin sadece bel ve üst bacak kısmının göründüğü bu albüm kapağında, pantolonun fermuarının gerçek fermuardan hazırlanması ve fermuarı açtığınızda modelin iç çamaşırını görebilmeniz, Warhol imzasını hissetmeniz için yeterli. O dönem Rusya ve İngiltere’de albüm kapağına gelen yasaklar yüzünden farklı kapaklarla yayınlanmak zorunda kaldığını da hatırlatalım.

Diana Ross-Silk Electric (1982)

04_diana_ross

Silk Electric genellikle Warhol tasarımı albüm kapağı ile gündeme gelse de Ross’un en iyi albümlerinden biri. 80’lerin yüksek kontrastlı serigrafileri, canlı arka plan renkleri ve parlak dudakları bu albüm kapağı ile yeniden hayat buldu. Warhol, Diana Ross’un bir polaroid fotoğrafını çekti. Bu fotoğrafı yakın çekim olarak kropladı, bütün orta tonları eledi, çok koyu ve açık olanları bıraktı. Daha sonra portreyi ve arka planı renklendirdi. Günlüğüne “Onu ne renk yapmam gerektiğini düşünüyorum, acaba siyah mı beyaz mı olmak  ister?” yazmıştı. Sonunda onu biraz soluklaştırdı, dudaklarının kırmızılığını ise vurgulayarak ön plana çıkarttı. 

John Lennon-Menlove Ave (1986)

05_john_lennon

John Lennon’ın ölümünden sonra derlenen Menlove Ave, Yoko Ono süpervizörlüğünde derlenmiş bir albüm. Lennon’ın Walls and Bridges ve Rock ‘n Roll albümlerinin kayıtlarından derlenerek hazırlanan albüm, ismini Lennon’ın çocukluğunu geçirdiği caddeden alıyor. Lennon ve Ono’nun yakın arkadaşı olan Warhol, bu kapak için Yoko Ono’nun ricası üzerine Iain Macmilan’ın çektiği John Lennon fotoğrafı üzerinde oynadı. Albümün diğer bir özelliğiyse  yayınlandıktan 3,5 ay sonra Warhol’un hayatını kaybetmesi. Warhol’un cenazesinde konuşmacı olarak yer alan isimse Yoko Ono oldu.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İzmir'in Birgi Köyü ve uğramanızı gerektiren 5 sebebi

Sonraki liste

İstanbul'daki en güzel açık havuzlar

Ayçin Ergin

Ayçin Ergin