YEME İÇME

Anadolu Hisarı’ndaki en iyi 5 mekan

Anadolu Hisarı, Anadolu yakasının kendi halinde ve huzurlu semtlerinden… Hem tarihi dokusu hem de mekanlarıyla Boğaz’ın öne çıkan Anadolu Hisarı’nda, ister kahvaltı isterse öğle ve akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz yerler.

Big Chefs

Big Chefs

Big Chefs

Anadolu Hisarı’nın en yenisi. 9 Aralık 2013’te açılan Big Chefs, bölgede önemli bir açığı doldurdu aslında. Çoğunlukla balıkçıların hakim olduğu sahil şeridinde öğlen ve akşam yemekleri için farklı seçenekler arayanların tercihi oluyor. Göksu Deresi’nin Boğaz’a açıldığı köşede yer alan mekanın 2. köprü manzarası dolayısıyla çok güzel. Tekneyle deniz yolundan gelmek isteyenler için iskelesi de var. Zaten bu şekilde gelip gitmek isteyenlere tekneyle ulaşım imkanı sunuluyor.

Adres: Küçüksu Caddesi, No: 4 Tel: (0216) 308 93 28

Göksu Cafe

Göksu Cafe

Göksu Cafe

Anadolu Hisarı çevresindeki en sevimli kafe olmalı. Öncelikle Göksu Deresi’ne bakan küçük ve korunaklı bahçesi, yaz-kış oldukça keyifli. Big Chefs’in karşı çaprazında yer alıyor. Yani derenin diğer tarafından giriyorsunuz. Sadece bilenlerin gittiği bir yer. Zira kafenin bulunduğu köşkün girişine de daracık sokaklardan geçerek varıyorsunuz. Yemeklerinin pek iddialı olduğunu söylemek mümkün değil. Kahve için tercih edilebilir. Özellikle dere kenarındaki masaları kapmaya bakın…

Adres: Riyaziyeci Çıkmazı, No: 5 Tel: (0216) 332 16 37

Dere Balık

Dere Balık

Dere Balık

Göksu Deresi kıyısındaki mütevazı balıkçı. Aslında burayı semt ahalisi Dere Kahvesi olarak biliyor. Ama artık ünü semti aşmış durumda. Hisar’ın hemen altında yer alan balıkçının mezeleri organik sebzelerden yapılıyormuş. Mevsim balıkları ve rakı da cabası… Güzel havalarda dere kenarında veya terasında oturabilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde masanızı bir kemancı ziyaret edebilir. Kısacası, Boğaz’daki fiyakalı ve pahalı balıkçılara alternatif olarak değerlendirilebilecek bir mekan.

Adres: Toplarönü Sokak, No: 11 Tel: (0216) 332 26 09

Göksu Marina

Göksu Marina

Göksu Marina

Anadolu Hisarı civarındaki kalburüstü yerlerden. Menüsünde, Türk ve dünya mutfağından örnekler ve günlük olta balığı yer alıyor. Önünde büyük bir iskelesi var; dolayısıyla özel teknesiyle gelenlerin tercihi. Zaten mekanın hemen her yerinde bu “denizci” ruhu hissediliyor. Duvarlarında Pir-i Reis ve eski deniz haritaları yer alırken, dekorasyonda tarihi gemilerden çıkan antikalar kullanılmış. Düğün, nişan gibi kutlamalar için de tercih ediliyor. Rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Adres: Körfez Caddesi, Kızılserçe Sokak, No: 20 Tel: (0216) 332 84  29

Pregio

Pregio

Pregio

Bazı mekanlar vardır; “Onca kötü yemek yapan restoranın onca şubesi varken burası nasıl böyle saklı kalabilir ki!” dedirtir. Pregio da işte böyle bir yer. Kesinlikle şehrin en iyi pizzacılarından biri. İnce hamur pizzadan hoşlanıyorsanız, bu küçük pizzacıyı denemelisiniz. Bizim önerimiz labne peynirinden yapılan Bianco Pizza. Göksu Evleri sitesinde yer alan bu tatlı pizzacının ustası yurt dışında eğitim almış.

Adres: Göksu Evleri, Palmiye Caddesi, No: A33a Tel: (0216) 465 0108

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

8 ilde gerçekleşecek yılbaşı etkinlikleri

Sonraki liste

3 büyük şehirdeki tiyatro oyunları listesi - Ocak 2015

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!