GEZİ

Almanya Marburg gezilecek yerler – 5 nokta

Almanya Marburg, Hessen eyaletinde Lahn Nehri kıyılarından tepelere kadar uzanan efsanevi bir şehir. Sahip olduğu Marburg Üniversitesi ile ülkenin en önemli öğrenci şehirlerinden biri olan Marburg’da gezilecek yerler listesi şöyle:

Öncelikle Marburg’a gitmek için önce uçakla Frankfurt’a gitmek gerekiyor. Bu da iki şehir arasında yaklaşık 75 km mesafe var demek. Yolun kalanını ortalama bir saatlik bir tren yolculuğuyla devam etmek en pratik seçenek. Tren biletleri için www.bahn.de sayfasından saatleri ve ücretlerini öğrenebilirsiniz. Peki şehre vardıktan sonra gezilecek yerler, görülecek yerler hangileridir derseniz…

Elizabeth Kilisesi (Elisabethkirsche)

Almanya’nın ilk gotik kilisesi olarak biliniyor. 1235-1283 yılları arasında Töton Şövalyeleri tarafından yaptırılan ve Thüringen kontunun oğluyla evlenen Macar Kralı II. Andrew’in kızı Elizabeth, 24 yaşında ölünce kiliseye onun adı verilmiş. Dolayısıyla ,Macarlar ve Thüringen’liler için de kutsal bir kilise ve ziyaretçisi eksik olmuyor.

Elisabeth Kilisesi

Elisabeth Kilisesi

Masal kahramanlarının heykelleri

Elizabeth Kilise’nden çok uzaklaşmadan Steinweg ve Wettergasse sokaklarında Kurt ve 7 Küçük Oğlak ve Kurbağa Prens masallarının kahramanlarına ait heykelleri görebilirsiniz. Malum Marburg, Grimm Kardeşler ile de ünlü. Çünkü masallarının çok büyük bir kısmını bu şehirde yaşayıp yazmışlar.

Kurbağa Prens Heykeli

Kurbağa Prens Heykeli

Şehir meydanı (Marktplatz)

Almanya Marburg şehrinin meydanında eski belediye binası ve meydanda mütemadiyen yapılan etkinlikler göze çarpıyor. Şehir merkezi turunuza Barfüss sokağındaki tarihi dokuları görmek ve biraz dinlenmek için uğrayabilirsiniz. Bu sokakta Grimm Kardeşler’in yaşadığı evi görebilirsiniz.

Şehir meydanı

Şehir meydanı

Marburg Philipps Üniversitesi

Üniversitenin 10’dan fazla fakülte binası bulunan ve 16. yüzyılda Hessen Derebeyi I.Philipp tarafındaa yaptırılan üniversitenin tarihi binası yanı zamanda turistlere de açık olduğundan gezi programınıza alabilirsiniz. Burası aynı zamanda dünyanın ilk protestan üniversitesi olma özelliğine de sahip. Buraya kadar gitmişken yakınlardaki botanik bahçesine de göz atabilirsiniz.

Marburg Philipps Üniversitesi

Marburg Philipps Üniversitesi

Almanya Marburg Kalesi

Şehrin tam tepesinde yer alan kaleye ulaşmak için yürümek ya da asansörü kullanmak gerekli. Yol üzerinde yine Yedi Cüceler ve Sindrella gibi masal kahramanlarıyla ilgili heykelleri görebilirsiniz. Kaleye ulaşınca haliyle şehre kuş bakışı bir manzara karşılıyor sizi. Kalenin içinde müze, sergi salonları var ve oldukça büyük bir alana sahip. Dışında da dinlenmek için mekanlar bulabilirsiniz.

marburg-kalesi

 BERLİN’DE GEZİLECEK 9 YER İÇİN TIKLAYIN

Almanya Marburg gezilecek yerler – 5 nokta

1 Comment

  1. merve
    26/06/2016 at 1:49 am — Cevapla

    Öncelikle tüm paylaşımlarınız için teşekkür ederim çok güzel araştırmalar ve bir çok farklı kategori yer almakta fakat paylaşımlarınız 2016 itibariyle durgunluk göstermekte.. Güncel kalmanızı ve yeni paylaşımlarınızı beklemekteyiz teşekkürler ve tüm ekibe sevgiler:)

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Boston'da bira hamburger ikilisi için 5 mekan

Sonraki liste

İlginç tasarımıyla ünlü 5 müze

Eda L.

Eda L.