KİTAPYaşam

Ahmed Arif’i daha iyi tanımak için 3 önemli eser

Bugün (21 Nisan 2015) Türkiye edebiyatının en yürekli şairlerinden Ahmed Arif’in 88. yaş günü. 2 Haziran 1991 yılında Ankara’da hayatını kaybeden Ahmed Arif’i daha iyi tanımak isteyenlere önerimiz var.

Şiirleri

Tüm şiirlerinin bir arada bulunduğu Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı, ilk kez 1968’de yayımlandı. En popüler şiirleri arasında kitapla aynı taşıyan Hasretinden Prangalar Eskittim (bestesini Ahmet Kaya ve Suavi seslendirdi), Diyarbekir Kalesinden notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi (Cem Karaca, Grup Yorum, Kızılırmak ve Moğollar  seslendirdi), Otuzüç Kurşun (Cem Karaca, Grup Baran, Fikret Kızılok, Zülfü Livaneli, Onur Akın seslendirdi), Suskun (Fikret Kızılok, Ahmet Kaya, Edip Akbayram, Alaaddin Us seslendirdi) ve Sevdan Beni (Cem Karaca, Fikret Kızılok seslendirdi) başı çekiyor. Kendi sesinden dinlemenizi tavsiye ederiz. İşte bir örnek…

Tiyatro oyunu

Tiyatro Kumpanyası‘nın Kemal Kocatürk tarafından sahnelenen tek kişilik oyunu Hasretinden Prangalar Eskittim oyunu, usta şairin hayat öyküsünü şiirleri ve eserleriyle sahneye taşıyor.  Modern sahnelemek teknikleriyle Ahmet Arif’i öğrencilik yıllarından itibaren kronolojik sırayla bugüne aktaran oyun, 21 Nisan 20:30’de Göztepe Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde, 29 Nisan 20:30’da Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde izlenebilir.

hasretinden-prangalar-eskittim

Hasretinden Prangalar Eskittim- Kemal Kocatürk

Mektupları 

Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan çıkan ve Ahmed Arif”in Leylâ Erbil”e gönderdiği mektuplardan oluşan Leylim Leylim adlı kitap, edebiyat tarihçileri için de ayrıca önem arz ediyor. Yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif”in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

leylim-leylim

Leylim Leylim

 

 

orhan-veli-siiri-750x375

 Ahmed Arif’i daha iyi tanımak için 3 önemli eser

 

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İstanbul'un popüler 7 halk kütüphanesi

Sonraki liste

Roger Federer'i efsane yapan 5 özelliği

Eda L.

Eda L.