TİYATRO

12 Afife Tiyatro Ödülleri adayı oyun

27 Nisan 2015’te yapılacak Afife Tiyatro Ödülleri töreninden önce aday olan tiyatro oyunlarını izlemek isteyenlere bir listemiz var. Nisan bitmeden ne izlesem kârdır diyenlerdenseniz, işte kaçırılmayacak 12  Afife Tiyatro Ödülleri adayı oyun…

Kalp Düğümü

24 Nisan 2015 saat 20:30’da Craft Tiyatro‘da sahnelenecek Kalp Düğümü, En Başarılı Kadın Oyuncu (Melisa Sözen) dalında aday. Oyunun konusu: Televizyon sunuculuğu yapan evin küçük güzel kızı Lucy, annesi tarafından istediği sevgiyi alamamış, katı mantığı hayatına hükmeden avukat abla Angela ve eşini alkolden kaybeden, kızlarıyla sağlıksız bir sevgi ilişkisi kurmuş alkolik bir anne Barbara… Lucy’nin hayatında hem olumlu hem olumsuz önemli değişikliklere neden olan 6 erkek karakteri ve bütün bu süreçte tüm aile bireylerin iyileşme çabasına şahit olacaksınız.
melisa-sozen-ipek-bilgin

Kalp Düğümü

İki Kişilik Yaz

22-24-25-29-30 Nisan 2015 tarihlerinde saat 21:00’de Dot‘da gösterilecek oyun, En Başarılı Prodüksiyon, En Başarılı Erkek Oyuncu (Tuğrul Tülek), En Başarılı Kadın (Gizem Erdem) dallarında aday. Oyunun tanıtımından: 35 yaşın keskin virajını dönerken, hayatın denk getirdiği bir adam ve bir kadın. Edinburgh’da bir barda kesişiyor yolları. Bob ve Helena şu konuda hemfikir: 35, bok gibi bir yaş! Çünkü insan artık olayın bundan ibaret olduğunu anlıyor. Desteden sana dağıtılan el bundan başkası değil. Bir soru: “Bu gece benimle sarhoş olmak ister misin, Bob?”
Hayat bize kağıtları dağıtıyor ve görünen o ki oyunu oynamıyoruz bile, sadece kağıtları çevirip elimize bakıyoruz.
iki-kisilik-yaz

İki Kişilik Yaz

Sırça Hayvan Koleksiyonu

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın bu oyunu, En Başarılı Prodüksiyon, En Başarıl Yönetmen (Yıldırım Fikret Urağ), En Başarılı Işık Tasarımı / Sahne Tasarımı (Cem Yılmazer), En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı (Edip Tepeli) dallarında aday. 29-30 Nisan 2015 saat 20:30’da Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir. Tennessee Williams’ın “Büyük Buhran” döneminin ürünü olan oyun, acımasız hayat koşulları ve yoksulluğa karşı mücadele eden bir aile üzerinden, toplumsal kriz dönemini yaşayan insanların ortak acılarını, öfkelerini ve hayal kırıklıklarını tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor.
sirca

Sırça Hayvan Koleksiyonu

Dolu Düşün Boş Konuş

 29-30 Nisan 2015 saat 20:30’da Oyun Atölyesi‘nde sahnelenecek Dolu Düşün Boş Konuş, Afife Jale adayı oyunlar içinde oldukça yüklü olanlardan. Öyle ki En Başarılı Prodüksiyon, En Başarılı Yönetmen (Muharrem Özcan), En Başarılı Kadın Oyuncu (Hasibe Eren), En Başarılı Erkek Oyuncu (Fatih Al), Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncu (Murat Okay), En Başarılı Sahne Müziği (Çağrı Beklen) olmak üzere tam altı dalda aday. Oyun sistemin tüm kıyıcı kuralları içinde, başkalarına karşı takındığımız değişken maskelerimiz ve bu maskelerin ardında, içimizi kemiren, didikleyen, çoğu zaman da bizi gülünç durumda bırakan kaygılarımızın karşıtlığı üzerine kurulu komik bir ‘trajedi’…
Dolu Düşün Boş Konuş

Dolu Düşün Boş Konuş

Tesir

Oyuncu Salih Bademci ile En Başarılı Erkek Oyuncu, Aslı Yılmaz ile En Başarılı Kadın Oyuncu ve Güneş Sayın ile En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı adaylıklarında yer alan oyun, 22-30 Nisan 2015 saat 20:30’da D22‘de izlenebilir. Siyah Beyaz Renkli Tiyatro tarafından Türkiyede ilk kez sahnelenen oyunda, aşk ve yalnızlaşan insan bir antidepresan deneyi ile sorgulanıyor.
Tesir

Tesir

Ormanlardan Hemen Önceki Gece

Rıza Kocaoğlu’nun tek kişilik oyunu hem En Başarılı Erkek Oyuncu hem de En Başarılı Işık Tasarımı kategorilerinde aday. Oyun 24 -25 Nisan 2015 saat 20:30’da Zorlu Center PSM‘de! Oyunun tanıtımından: İçinden yalnızlık, aşk ve başkaldırı geçen bir gece. Karşısındaki kaçıp gitmeden her şeyi anlatmak isteyen bir adam. Dinmeyen yağmurun altında, ulaşılamayan bir otel odasının arayışında, ikiyüzlü sisteme karşı sıkabileceği yumruklarından başka bir şeyi olmayan bu adamın soluksuz koşusu…
Ormanlardan Hemen Önceki Gece

Ormanlardan Hemen Önceki Gece

Bakarsın Bulutlar Gider

Selen Öztürk’ün En Başarılı Kadın Oyun adayı olduğu oyun, 25 Nisan 2015 saat 20:30’da Bo Sahne‘de izlenebilir. Oyunun konusu: Betül’ün hayatı, eşi Orhan’ ın ölümünden sonra tanımadığı bir adamın getirdiği emanetle değişir. Orhan’ ın ölümünün sırrını anlamaya çalışan Betül için bir fırsat olan bu buluşma, olayları daha da karmaşıklaştırır…
Bakarsın Bulutlar Gider

Bakarsın Bulutlar Gider

Bir Yaz Gecesi Rüyası

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın sahnelediğini Shakespeare’in ünlü eseri Bir Yaz Gecesi Rüyası, En Başarılı Prodüksiyon, En Başarılı Yönetmen (Alexander Popovski), Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncu (Yavuz Şeker), En Başarılı Sahne Tasarımı (Sven Jonke) ve En Başarılı Giysi Tasarımı (Jelena Prokovic) dallarında aday. Oyun 30 Nisan 2015 saat 20:30’da Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde izlenebilir.
Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bir Yaz Gecesi Rüyası

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Alexander Popovski’nin yönetmenliğindeki oyun, Afife Tiyatro Ödlülleri’nde En Başarılı Yönetmen kategorisinde aday. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor. 24 Nisan 2015 saat 20:00’de Hayal Perdesi Beyoğlu‘nda sahneleniyor.
İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Kerbela

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın En Başarılı Giysi Tasarımı (Hale Eren) ve En Başarılı Sahne Müziği ( Tahsin İncirci) dallarında Afife Tiyatro Ödülleri aday olan oyunu, 22 Nisan 2015 saat 15:00 / 20:30, 23-24 Nisan 2015 saat 20:30,  25 Nisan saat 15:00/20:30, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izlenebilir. Oyun, İslamiyetin doğuşunda var olan insancıl ve demokratik düşüncelerin iktidar mücadelesiyle geçirdiği dönüşümü “insan” olgusuna barışçıl bir vurgu yaparak anlatıyor.
Kerbela

Kerbela

Hamlet Makinesi 

En Başarılı Işık Tasarımı (Yakup Çartık) kategorisinde aday olan Devlet Tiyatrosu oyunu Hamlet Makinesi, 29 Nisan 2015 saat 20:00’de Üsküdar Tekel Sahnesi’nde! Oyun, Shakespeare’in başyapıtı   Hamlet’ten yola çıkarak, geçmişle hesaplaşma çabası üzerine kurulmuştur. Ele alınan   geçmiş, ardarda iki dünya savaşı geçiren Avrupa’nın kanlı tarihidir. Bu taşlaşmış  geçmiş, komünist sistemi de içeren bir hayalet gibi Hamlet’in karşısında yer alır.
Hamlet Makinesi

Hamlet Makinesi

Cambazın cenazesi

Afife Tiyatro Ödülleri aday oyunlar listemizdeki son oyun Cambazın Cenazesi. 20/21/28 Nisan 2015 saat 20:30’da İkinci Kat‘ta izlenebilecek oyun, Berfin Zenderlioğlu ile En Başarılı Yönetmen, Seda Türkmen ile En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı dallarında aday. Konusu ise şöyle: Küçük bir kasabada yaşayan insanların, küçük hayallerle kurdukları küçük hesapların nasıl büyük kentsel dönüşümlere yol açtığını anlatan bir dönüşüm hikâyesi. Şu an soluk aldığımız hayatın içinde, yanı başımızda yaşanan hikâyelerden sadece biri. Hâlâ güncel. Görünen o ki uzun süre de güncelliğini koruyacak bir mesele kentsel dönüşüm. Parçası olduğumuz kentsel dönüşümün ve buna hizmet eden ‘bizlerin’ hikâyesi…
Cambazın cenazesi

Cambazın cenazesi

 12 Afife Tiyatro Ödülleri adayı oyun

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Baharda bir başka 10 Orhan Veli şiiri

Sonraki liste

İstanbul'un popüler 7 halk kütüphanesi

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar