Moda

7 vücut tipine göre kaban seçimi

Kaban seçimi için tarz, renk, kumaş kriterleri kadar vücut tipiniz de önemli. Alışverişe çıkmadan önce listelediğimiz 7 vücut tipinden hangisi olduğunuza karar vermenizde fayda var. 

Bel bölgesi kalın olanlarStefanel-kaban

Beli kalın ve kilolular için genellikle bol kıyafetlerin tercih edilmesi gibi aslında yanlış olan bir kanı var. Çünkü bu tercih var olan kiloyu daha da fazla gösteriyor. Bunun yerine vücuda oturan, göğüs ve kalçaları hatları tamamen belli etmeyecek düzeyde saran giysiler idealdir. Kaban seçiminde de aynı etkisi söz konusu. Kabanda kemer ya da toka seviyorsanız, kalın ya da büyük olmamasına özen göstermelisiniz. İnce kemerler belinizin kalınlığına siper olacaktır. Kabanın boyuna gelince diz altı modelleri rahatlıklar tercih edebilirsiniz. Beliniz, omuz ve kalçalarınızın ölçüsü birbirine çok yakınsa bel oyuğuna oturan kesimlerden yana kullanın oyunuzu. Tek renk ya da dikine çizgili (kesinlikle enine olmamalı) desende ve olabildiğince kaba olmayan kumaştaki kabanlar tam size göre!

Editörün önerisi: Stefanel kemerli, keçe kaban. 969 TL.

mudo-kabanÜst bedeni alta göre daha büyük olanlar

Göğüs ölçüleriniz ‘büyük’ denebilecek rakamlardaysa V yakalı kabanlar tercih etmelisiniz hatta modeline göre dökümlü olması sizin avantajınıza olacak. Göğüs hizasında cep vb. hareketlendirmelerden hoşlanıyorsanız, maalesef bu aşk buraya kadar! En son tercihiniz bile olmasın. Ayrıca daha ince görünmek için kol boylarına dikkat edin, bileklerinizi açıkta bırakması önemli.

Editörün önerisi: Mudo kazayağı desenli kaban. 199 TL.

 

zara-kabanBacakları kısa olanlar

Bacak boyu kısa olanların kaban seçimi söz konusu olduğunda diz üstü hatta bel hizası modellere yönelmesi önerilir. İsterseniz bel bölgesinde kemeri bulunan modelleri de rahatça kullanabilirsiniz, bu şekilde vücut hatlarını inceyse ortaya çıkacaktır.

Editörün önerisi: Zara yakası kürklü kaban. 299,95 TL.

 

 

monist-kabanVücudu uzun ve ince olanlar

Bu vücut tipine sahip olanlar hemen her şeyi rahatça giyebildiği için kaban seçimi konusunda da özgürdürler. İnce ve uzun bir fiziğiniz varsa, diz altı kaban modelleri tam size göre. Kemer kullanımı ise sizin için gerekli desek yeridir. İnce belinizi rahatlıkla ortaya çıkarabilirsiniz.

Editörün önerisi: Monist deve tüyü yün kaban. 625 TL.

 

 

Üst bedeni ince ve baseni olanlarmango-kaban

Genel olarak kabarık eteklerden ziyade, üzerinize oturan ve düz inen etekleri tercih etmeniz gerektiği bir gerçek. Hele yüksek topuklu ayakkabı ya da çizme giyecekseniz bu tarzdan kaçınmalısınız. Diz hizası ve diz boyunda olan kabanlar daha uygun olacaktır. Şıkır şıkır olmayı seviyorsanız kötü haber: Fazla parıltılı kumaşlardan uzak durmalısınız çünkü ışığın yansıması kıvrımlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Editörün önerisi: Mango kırçıllı yün kaban. 319,99 TL.

 

 

twist-kabanÜst bedeni kısa, bacakları uzun olanlar

Üst kısmı verev kesimli kabanlar seçebilirsiniz, ki tüm kıyafet seçimlerinde önemli bir ayrıntı. Bu kesim üst bedeninizi daha orantılı gösterecektir. Diz altı modelleri de kullanabilirsiniz.

Editörün seçimi: Twist verev yaka kürklü kaban. 399 TL.

 

 

vakko-kabanVücudu “kum saati” tipi olanlar

Göğüs ve kalça kısmınız geniş, beliniz inceyse vücudunuz kum saati şeklinde demektir. Belinizin inceliğini ortaya çıkaracak kabanlar tercih edebilirsiniz. Sizin de kemer seçimi konusunda özgür olduğunuzu belirtelim. Kabanın üst kısmının dar olması da sizin için oldukça uygun.

Editörün önerisi: Vakko tavşan kürk yakalı, kadife kaban. 2309 TL.

 

NİŞANTAŞI BUTİKLER LİSTESİ

Kaban seçimi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Son üç yıla damgasını vuran yabancı diziler

Sonraki liste

En iyi 5 müzik okulu

Ege Aksoy

Ege Aksoy

Popüler kültüre dair hemen her konuda yazmaktan geri duramaz. Çiçekleri sever, bir de geceleri. 28 yaşında. Sıkıcı iş hayatından kendine yeni bir kapı aralama derdinde...