YEME İÇME

Aktarın yolunu tutturacak 5 sağlıklı besin

Sağlıklı beslenmenin hastalıklar üzerindeki öneminin daha iyi kavrandığı şu günlerde en popüler 5 besini sizler için seçtik. İşte bol bol tüketip sağlığınıza sağlık katabileceğiniz, hem besleyici hem de lezzetli 5 sağlıklı besin.

Chia tohumu

chia

Minik görünümünün tam aksine oldukça yüksek oranda protein ve Omega 3 içeren chia tohumu, tam bir süper yiyecek. Bol lifli yapısıyla bağırsak çalıştırıcı, kalp hastalıkları ve diyabet savaşçısı. Belirgin bir tadı olmaması sebebiyle her türlü öğünle tüketilebilir.

Kurt üzümü (Goji berry)

kurt-uzumu

Bağışıklığı güçlendiren ve iyi bir antioksidan olan goji berry, hafif ekşimsi tadıyla özellikle kahvaltılık müslilere çok yakışıyor. Kanser engelleyici olmasının yanı sıra bu sağlıklı besin yüksek C vitamini, demir, kalsiyum ve selenyum içeriyor.

Maca tozu

maca-tozu

Mineral ve vitamin deposu mucize besin maca tozunu, smoothie’lere katabilir veya kahvaltılık gevreklerle tüketebilirsiniz. Özellikle kadınlarda hormon düzenleyici ve doğurganlık arttırıcı olmasının yanı sıra, cildi güzelleştirici ve saçların çabuk uzamasını sağlayıcı etkileri var. Günlük enerji seviyesini arttırması, depresyon ve stresi önlemesi nedeniyle günlük beslenmeye eklenmesinde fayda var.

Keten tohumu

keten-tohumu

Lifli yapısıyla tokluk hissini arttırmasının yanında Omega3 ve B12 içermesi, ona süper yiyecek denmesini haklı çıkarıyor. Ayrıca tam bir potasyum, magnezyum, demir ve E vitamini kaynağı. Salata veya yoğurda serpebilir, susam kullanılan yerlerde keten tohumunu tercih edebilirsiniz.

Arı poleni

ari-poleni

Geldik sağlıklı besin listemizin sonuncusuna… Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri olan arı poleni iyi bir protein,mineral ve vitamin deposu aslında. Bağışıklık için mükemmel bir yiyecek olmasına ek olarak alerji, depresyon, doğurganlık ve sindirim sorunlarında olumlu etkilere sahip. Günlük 1 çorba kaşığı arı polenini suyla yutabilir, kahvaltılık gevrek veya smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Barselona turu düşünenlere uyarı: Bu 5'ini sakın yapmayın

Sonraki liste

Gizli kalmış cennet tadında 5 İtalya şehri

Sağlıkcanavarı

Sağlıkcanavarı

Londra'da cooking for health ve juicing for health kurslarını tamamlamış, sağlıklı beslenmeye düşkün bir sağlık canavarı. Yapımı vakit almayan pratik tarifler paylaşmayı ve incelten tavsiyeler vermeyi sever...