TİYATRO

5. Frank oyununu izlemek için 3 temel neden

5. Frank, geçen yıl Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı ile tiyatro dünyasındaki ödülleri süpüren Tiyatro Adam’ın 2015 yılında seyirciye sunduğu oyunu. Tiyatro sezonu bitmeden izlemenizi tavsiye ettiğimiz 5. Frank’ı iddialı yapan özellikleri ne derseniz…

5.Frank, iki yüzyıl boyunca şiddet, hile ve dolandırıcılıkla dünyaya şekil veren Frank Bankası’nın ironik öyküsünü anlatıyor. Ataları kadar acımasız olamayan 5. Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu ediyor.

Tiyatro Adam ekibi yine izledikçe seyirciyi şaşırtmayı başaran bir performansla karşımızda!

Müziği bol 

Bol ki ne bol hem de! Arturo Ui’nin Önlebilir Yükselişi’ni izleyenler o başarılı akapellayı hatırlayacaklardır. 5.Frank’ta da diğerinde olduğu kadar yoğun olmasa da yine karşılıyor bizi bu muhteşem dinleti. Ancak ekip bu kez çok iyi yaptıkları bu işle yetinmemiş, canlı orkestrayı da taşımış sahneye. Üstelik oyuncular enstrümanları kendileri çalıyor. Eee müziğin olduğu yerde dans olmaz mı deyip onu da ekleyivermişler tabii. Üstüne bir de müzikal sevenler için birkaç şarkı patlatmışlar.  Müzik ruhun gıdası ya, tıka basa doyup çıkacağınız bir oyun olacağı kesin.

5frank-tiyatro-oyun

Modern bir reji

Friedrich Dürrenmatt 5. Frank’ı 1960 yılında yazmış. Şimdiye kadar dünya üzerinde kaç kez oynanmıştır bilinmez ama Tiyatro Adam’ın modern rejisi zaten günümüze hiç yabancı olmayan bir hikayeyi dumanı üstünde bir oyuna dönüştürmüş. Çok dinamik, yabancılaştırma efektleriyle oyunculara hünerleri döktürme şansı veren, acaba şimdi ne sürpriz var diye seyirciye sürekli dikkat kestiren bir reji… Oyundan çıktıktan sonra tüm detaylarını anlatmak isteyeceğiniz türden.

“Şaşı bak şaşır” dekoru

Tiyatroda prodüksiyonu özel olarak sevin ya da sevmeyin fark etmez. Rejideki Ali Cengiz oyunlarını dekorda da göreceksiniz. Dakikalarca baktığınız dekorun fonksiyonelliği sayesinde bir anda bambaşka bir şeye dönüşmesi, çok hoşunuza gidecek.

NOT: 5. Frank, 5 Mayıs 2015 saat 20:30’da Moda Sahnesi, 7-14 Mayıs 2015 saat 20:30’da Afife Jale Sahnesi’nde izlenebilir. Tiyatronun tüm oyun programları için: www.tiyatroadam.com

tamamen-doluyuz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Orada olsaydım dedirten dünyanın en güzel yerleri

Sonraki liste

Anneler Günü için 5 farklı hediye

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar