MÜZİK

Bizim için efsane olmuş 5 yerli gitarist

Rock müzik konusunda diğer ülkelere göre arka planda kalsak da devrimi müziğe uygulamış efsane müzisyenlere sahibiz. Kim bunlar diyenlere, Jimi Hendrix, Eric Clapton gibi dev isimlerle büyümüş 5 efsane yerli gitarist şöyle:

Asım Can Gündüzasim-can-gunduz

Yurt dışında Awesome John, John Gundez olarak bilinen Asımcan Gündüz’ün hikayesi hayattaki tüm duyguları barındırıyor. Öfke, yardım, sevgi, azim ve sabır bir anlamda Asımcan Gündüz demek. Parmakları yapışık doğan ve sürekli arkadaşlarının alayına maruz kalan Gündüz, parmaklarını camla kesince doktorların “Gitar çalamazsın” sözleriyle yıkılır önce. Ancak o azmedip hayalini gerçeğe dönüştürür. İlk gitarını 11 yaşında alan usta isim, ilk grubu Kilovat’ın ardından Çimento Gökyüzü’ (Concrate Sky) ile devam eder ve sonrasında 527 grup gelir. İlk albümü Anasının Gözü-Cin Gibi’yi 1992 yılında çıkarır. 15 yaşlarında bir okulun konferans salonunda verdiği konserde, gitarının giriş fişi bozulunca seyircilerin fırlattığı yumurta, meyve, süt kutuları sonrası bir daha çalmamaya karar verir. Dönemin usta gitaristi Stevey Friedman’in sözleriyse onun hayatında dönüm noktası olur. Friedman, Asım Can Gündüz’ün evine kadar gelip ona “En iyi sen olacaksın, korkunç çalıyorsun” der ve öngörüsünde haklı da çıkar. Türk rock müziğin en iyi gitarstlerinden olan Gündüz için Grandmaster marka özel gitar imal edilir. Yardımsever gitarist üzerinde “besmele” yazan bu gitarı Dağıstanlı Müslüman bir ailenin yararına açık artırmayla satışa çıkarmıştır.

 

Gür Akad Gur-akad

Müziğe olan tutkusu, 5 yaşlarındayken evdeki lambalı radyoyla birlikte ortaya çıkar. Abisinin bıraktığı gitarla gizlice çalışan Akad, 80’lerde elektro gitara çalmaya başlar. Asım Can Gündüz, Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan, İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Çelik, Sibel Tüzün, Pentagram, Badluck,Tarkan, Halil Sezai ve daha birçok sanatçıyla çalışmıştır. Yavuz Çetin gibi birçok müzisyene ilham kaynağı olurken Barış Manço ve Cem Karaca’nın da dönem dönem yer aldıkları Kurtalan Ekspres grubunda da çalmıştır. Türkiye’nin sayılı solo gitaristlerinden olan Gür Akad hâlâ çalmaya ve söylemeye devam ediyor. Bu muhteşem yetenek Kadıköy sokaklarında yürürken her an karşınıza çıkabilir.

 

Batu Mutlugilbatu-mutlugil

Uzun beyaz saçlarıyla rock müziğin efsane yerli gitaristlerinden Batu Mutlugil 21 yaşında 2 çocuk babası olduğu yıllarda, yaptığı müziği Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzetir. Yine de kendi müziğinden taviz vermez. Gitarın yanı sıra dört dil bilgisiyle tercüman olarak işe girdiği firmada daha sonra kar ortağı olur.  Fakat ruhuna aykırı bir iş yaptığını düşünüp Mojo isimli bar açıp kısa zamanda yükselişe geçer. Yavuz Çetin’le birlikte Türkiye’nin en yetenekli ve kaliteli gruplarından Blue Blues Band’i kurarlar. Ticari bir kaygıları olmadığından grup, uzun yıllar süre birlikteliğini devam ettirmesine rağmen yalnızca iki çalışma bırakırlar geriye. Uzun süre Kerim Çaplı,Yavuz Çetin,Süleyman Bağcıoğlu, Sunay Özgür gibi çok önemli müzisyenlerle çalan Mutlugil’in  en çok beğendiği gitaristler şöyle: Eric Clapton,Leslie West , Alvin Lee, Stevie Ray , Joe Bonamassa ve tabi ki Jimi Hendrix. Bu arada baba bu kadar efsane bir yerli gitarist olunca, mum da dibine ışık verir. Oğullarından Batuhan Mutlugil Duman grubunda elektro gitaristtir.

 

Yavuz Çetinyavuz-cetin

İşte karşınızda listemizdeki son efsane yerli gitarist! Blues deyince ilk akla gelen isimlerden Yavuz Çetin de tüm büyük gitaristler gibi müzikle çok küçük yaşta tanışır. İlk enstrümanı curayken, ardından bağlama ve nihayet gitar gelir. Lise hayatında birçok yarışma kazanan efsane isim, elektro gitarı üniversite yıllarında da elinden bırakmaz. 1990’da Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile birlikte Blue Blues Band’i kurar ve bu sayede en iyilerden biri olduğunu kanıtlar. Jimi Hendrix gibi müzisyenleri büyük bir keyifle yorumlayan müzisyen, kendine özgün stiliyle birçok sanatçının albüm kayıtlarında yer alır. Yeteneğiyle kendisini bir pop-star olarak pazarlayabilecekken ideallerinden vazgeçmeyen Çetin için yaşadıkları o kadar da kolay değildir. İkinci albümünün çalışmaları sürerken yoğun depresyon teşhisi konur Çetin’e. Taburcu olduktan sonra 2001’de Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşama veda eden efsane yerli gitarist, basında Kurt Cobain’in fotoğrafıyla birlikte yer alır. Manşetteyse şu sözler vardır: “Cennet Bir Virtüöz Daha Kazandı.” Son olarak oğlu Yavuzcan Çetin de babası gibi müzikle uğraştığını hatırlatalım.

 

Akın Eldesakin-eldes

1962 doğumlu Akın Eldes çocukluğunda mandolin ve flüt çalarak müziğe başlar. 11  yaşında gitar çalmaya başlayan Eldes, en çok 1986 ve 2000 yıllarında Bulutsuzluk Özlemi ile yaptığı çalışmalarla bilinir. Ayrıca Asım Can Gündüz gibi önemli isimlerle de çalmıştır. Kaf-i, Türlü ve Cango isimli üç albümünün yanı sıra birçok sanatçının kaydında da bulunmuştur.

 

Bizim için efsane olmuş 5 yerli gitarist, yerli gitarist, yerli gitarist

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İçinizi ferahlatacak 10 dekorasyon önerisi

Sonraki liste

Yaz tatili için vazgeçilmez 10 kıyafet önerisi

Özge Uçar

Özge Uçar