TİYATRO

3 büyük şehirdeki tiyatro oyunları listesi – Ocak 2015

Yeni yılın ilk ayında tiyatro seyrine tam gaz devam etmek isteyenler için 3 büyük şehirdeki en iyi tiyatro oyunları listesini hazırladık. İşte Ocak 2015 tiyatro programı!

İSTANBUL

Bir Delinin Hatıra Defteri

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri, 50 yıl sonra yeniden Genco Erkal ile karşımızda! Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan oyun 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak. Oyun 10 Ocak 2015 saat 20:30’da Kenter Tiyatrosu‘nda İstanbullu seyircilerle buluşacak. Öncesinde ise 6 Ocak’ta saat 20:30’da İzmir Sabancı Kültür Sarayı Hasan Tahsin Salonu’nda sahnelenecek. Biletler tam 56 TL, öğrenci 31 TL.

erkek-erkegeErkek Erkeğe

Erkek Erkeğe, 1930’ların büyük ekonomik krizi sırasında, yaşayabilmek için ölen kocasının kimliğini üstlenen Ella Gericke’nin öyküsüdür. Kocasını kendi kimliği ile gömen Ella artık erkektir! Manfred Karge’nin kaleme aldığı, Yücel Erten’in çevirip yönettiği ve Özden Çiftçi’nin oynadığı Erkek Erkeğe 5-13-28 Ocak 2015 saat 20:30’da Bo Sahne‘de! Tam bilet 39,50 TL, öğrenci 28,50 TL.

Soytarım Lear

Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar ortak yapımı Soytarım Lear, 5-6-19-20 Ocak tarihleri saat 20:30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde sahne alıyor. W. Shakespeare’in “Kral Lear” oyunundan Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği Soytarım Lear, İstanbul Tiyatro Festivali’nin katkılarıyla 2014 Mayıs ayında 19.İstanbul Tiyatro Festivalinde dünya prömiyerini yaptı. Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ve Yiğit Sertdemir’in rol aldığı oyunun biletleri birinci kategori 67 TL, ikinci kategori 56 TL, öğrenci 34 TL.

Üç Kişilik Azizlik

Yusuf Sarıkaya, Toygan Balkanlı, Orkun Eker’in rol adlığı ve Aziz Nesin hikayelerinden yola çıkarak sahneye uyarlanan oyun, 8 Ocak 2015 saat 20:30’da Tatavla Sahnesi’nde! Konuşmayan, susan bizden, ezberci bize; bürokrasi altında ezilmiş bizden, seçilmek için oy dilenen bize,; “Avrupa bize uysun” diyen bizden, basiretsiz, cahil önderler olan bize… Bizden başlayıp bize bizi anlatıyor Aziz Nesin… Tam bilet 34 TL, öğrenci 24 TL.

Kısasa Kısas

Tiyatro Pera, William Shakespeare’in “Kısasa Kısas”, oyunuyla perde açtı. Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi’nde 03 Ocak 2015 saat 20:00 ve 11 Ocak 2015 saat 18:30 tarihlerinde gösterilecek oyunun kadrosu şöyle:  Nesrin Kazankaya’nın çevirip yönettiği Kısasa Kısas’ın dramaturgisi Şafak Eruyar’a, yönetmen yardımcılığı Zeynep Özden’e, kostüm Fatma Öztürk’e, dekor Hüseyin Çamur ve Tolga Gündoğdu’ya ait. Oyunun konusu ise: Kentte yükselen adi suçlar ve ahlaki çöküş Dük’ün yönetimini tehdit etmektedir. Dük, keskin bir ahlak politikasıyla durumu düzeltme görevini, yeğeni ve vekili Angelo’ya verir. Sert ve otoriter bir yönetici olan Angelo, uykuya yatırılmış yasaları devreye sokar. İlk kurban da kentin soylularından, evlilik öncesi ilişkisi yüzünden yakalanıp idama mahkum edilen Claudio’dur. Claudio’nun kız kardeşi Isabella, ağabeyinin affedilmesi için Angelo’ya gider. Yasaları acımasızca uygulayan Angelo’nun arzularıyla çelişen ilkeleri sarsıntıya uğrar. Isabella ise iffetiyle sınanacaktır. Bu arada Dük kimlik değiştirerek iktidarın icraatını ve halkın yeni yönetime olan tepkisini gizlice denetlemektedir. Tam  bilet 39 TL, öğrenci 29 TL.

ANKARA

Meyhanedeyiz

Ankaralı sanatseverler Eşref Vakti‘nde, “Meyhanedeyiz” oyununda buluşuyor. Eski bir İstanbul meyhanesini konu alan oyun canlı fasıl ile birlikte sizleri geçmişe yolculuğa çıkartıyor. İki perdelik oyunda siz sanatseverleri bambaşka bir atmosferde ağırlıyor. Bir yandan ikramları yudumlarken bir yandan bey babanın aşkını dinliyecek, bir yandan meyhaneci Ramiz Efendi’nin hanımıyla atışmasına kahkahalarla eşlik edeceksiniz. 20 Ocak 2015 saat 20:30’da sahnelenecek oyunun biletleri 39 TL.

adolfAdolf

Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 12 saati konu alan tek kişilik oyun Adolf, 12 Ocak 2015 saat 20:00’de Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde Ankaralılarla buluşacak. Burak Sergen’in uzun süredir oynadığı bu tek kişilik oyun, 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon seçilmişti. Tam biletler 51 TL, öğrenci 34 TL.

Sondan Sonra

2011 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Ahu Türkpençe’ye “En Başarılı Kadın Oyuncu” ödülünü getiren ve baş rollerini aynız amanda yönetmen olan Emre Kınay ile paylaştığı oyun ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda sahne alıyor. Sığınakta iki insan: Mark ile Louise… Korkunç nükleer saldırıda binalar çökmüş, herkes ölmüş, her yanı radyoaktif toz bulutu kaplamıştır. Mark, bu saldırıdan Louise’i binbir güçlükle sığınağa taşır. Mark’ın sığınağında yiyecek, ranza, radyo gibi kısıtlı imkanları vardır. Mark’ın konuşmalarından Louise’e aşık olduğu ve onu delice kıskandığı da anlaşılır. Oyun 08 Ocak 2015 20:00’de gösterilecek. Tam bilet 50 TL, öğrenci 40 TL.

İZMİR

Kadın İsterse

İstanbul Jest Tiyatrosu‘ndan 2015 tiyatro sezonuna iki perdelik yepyeni bir komedi oyunu var sırada. Bir Antik kent ören yeri… Yağmalanmaya hazır bir sit alanı… Erkekler sit alanını işgal ve yağma için kavga ve savaş halinde, kadınlar ise çilelerini çekmede… Kadınlar bu savaşı durdurmalı ama nasıl… Kadınların imdadına yetişen bir eski zaman Anadolu masalı/söylencesi/mitosu: “Ordubozan” (Lysistrata)… Tiyatronun doğduğu ve öz yurdu olan Anadolu’da oyun içindeki oyunda bu sefer de erkekleri ikna ederek savaşı durdurabilecekler midir? Zeynep Gülmez, Yusuf Atala, Nazlı Kar, Şevket Çapkınoğlu, Tuna Arman, Müfit Kayacan ve Sezer Soykök’ün rol aldığı ve Türkiye turnesine çıkan oyun, 28 Ocak sat 20:30’da İzmir AKM Adnan Saygun Sahnesi’nde… Tam bilet 50,50 TL, öğrenci 39 TL.

Bütün Çılgınlar Sever Beni

Bulgar yazar Stefan Tsanev’in Bütün Çılgınlar Sever Beni adlı oyununda Mert Fırat, Volkan Yosunlu ve Öznur Serçeler oyuncu olarak yer alıyor. Kadın-erkek ilişkisi üzerine, özellikle de erkek bakış açısını ti’ye alan oyun, izleyenleri bir taraftan güldürürken, öteki taraftan da kendilerine ve ilişkilerine dair bir muhakemeye itiyor. Moda Sahnesi‘nin iddialı oyunlarından Bütün Çılgınlar Sever Beni, 10 Ocak 2015 saat 20:30’da İzmirli tiyatroseverlerle buluşuyor. Tam bilet 45 TL, öğrenci 35 TL.

oyun-karisti Oyun Karıştı

Haldun Dormen ve Çağlar İşgören’in yönettiği iki perdelik komedi oyunu Oyun Karıştı, Sahne Tozu Tiyatrosu‘nda 9-10-17-18 Ocak 2015 tarihlerii saat 20:00’de sahne alıyor. Görkemli tiyatro geçmişleri sonrasında yıldızları sönen, küçük kasabalarda matine-suare oyunlar oynayarak geçimlerini sağlayan karı-koca Charlotte (Demet Küçüktürk) ve George Hay’in (Çağrı Turnalı) çevresinde gelişiyor. Oyunculardan Suzan (Hande Ülgentay), George’dan hamile kalacak, karısı George’u avukatı Richard Maynard (Yunus Aydın) ile terk edecek, çiftin kızları Rozalinda (Gamze Aksoy) nişanlısı Howard (Mevlüt Birlik) ile annesini ve babası George’u görmeye gelecek, Rozalinda’ya aşık tiyatronun müdürü Paul (Hüseyin Çur), hem karışıklıkları toparlamaya hem de Rozalinda’yı geri kazanmaya çalışacak. Kayınvalide Ethel (Gülder Pınar) karışan ortamı bilmeden daha bir karıştıracak, ortaya bir de kendisine Brütüs rolü önerildiğini iddia eden bir oyuncunun (Arif Yıldırım) da çıkmasıyla karışıklığın dozu artacak. Tam bilet 23.50 TL, öğrenci 18.50 TL.

 BEŞ OYUNCULUK KURSU ÖNERİSİ

3 büyük şehirdeki tiyatro oyunları listesi – Ocak 2015

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Anadolu Hisarı'ndaki en iyi 5 mekan

Sonraki liste

Kayıp Kız filmi ve başarıyla işlediği 5 konu

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar