MÜZİK

2015’in en iyi yabancı müzik festivalleri

Müzik festivalleri bahar ve yaz aylarının en gözde eğlenceleri arasında. 2015’in iple çekilen dünyaca ünlü müzik festivalleri içinde en popüler 15 festivali seçtik. 

Rock Am Ring

Birçok müzik grubuna ev sahipliği yapan Almanya’nın önde gelen rock festivali Rock Am Ring, geçen yıl son kez yapılacağı söylentileri dolaşmış olsa da 5-7 Haziran 2015 tarihleri arasında yine Almanya’nın Nürburg kentine düzenlenecek.

Download Festival

İngiltere’nin Doğu Midlands bölgesindeki Derby’de 12-14 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan müzik festivali Download Festival, metal sevenlerin sabırsızlıkla beklediği müzik festivalleri arasında.

Pinkpop Festival

Pinkpop Festival

Pinkpop Festival

Download Festival ile aynı tarihlerde (12-14 Haziran) Hollanda’nın Landgraaf kentinde düzenlenecek. Pinkpop Festival 45 bin çadır kapasiteli dev alanı ve 40 hard rock müzik grubuyla bu yıl da iddialı.

Sonar Festival

18-20 Haziran 2015 tarihlerinde İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek ve adı “ses” anlamına gelen bu ünlü müzik festivali, tüm müzik dinleyicilerinin bir araya gelebildiği özel bir festival aynı zamanda Sonar Festival.

Glastonbury

Glastonbury

Glastonbury

1970 yılında başlayan ve modern festivallerin babası olarak anılan Glastonbury, müzik festivalleri arasında ayrı bir yere sahip şüphesiz. Festival İngiltere Pilton’da 24-28 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Tomorrowland 

24-26 Haziran 2015 tarihleri arasında Belçika’nın Boom kentinde düzenlenecek. Tomorrowland tartışmasız dünyanın en iyi dans partisi olmaya devam ediyor.

Tomorrowland

Tomorrowland

Rock Werchter

Festivale adını veren Belçika’nın Werchter kentinde 25-28 Haziran 2015 tarihlerinde yapılacak Rock Werchter, birçok mega gruba ev sahipliği yapacak yine. Festival güçlü müzik kadrosu yanında birası ile de popüler.

Fuji Rock Festival

Güneşin doğduğu ülke Japonya’nın Mount Naeba bölgesinde 24-26 Temmuz 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Fuji Rock Festival en iyi yerel ve uluslararası grupların yanı sıra DJ’ler de müzikseverlere keyifli anlar yaşatacak.

Wacken Open Air Festival

Wacken Open Air Festival

Wacken Open Air Festival

Heavy metalcilerin gözde müzik festivalleri arasında yer alan Wacken Open Air Festival, 30 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Wacken bölgesinde yine çılgın anlara ev sahipliği yapacak. Üst metal gruplar, Alman birası ve tabii ki headbang’lerin muhteşem uyumu, ziyaretçilere unutulmaz bir üç gün yaşatacak.

Sziget Festival

Macaristan’ın Budapeşte şehrinde 10-17 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak festival, çılgın park konsepti, müzik grupları ve festival modasıyla ün salmış durumda. Macarca’da “ada” anlamına gelen Sziget, Budapeşte sınırları içinde akıllara festival kelimesini getiriyor.

Sziget Festival

Sziget Festival

Leeds Festival

28-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Wetherby şehrinde düzenlenen Leeds Festival‘ın rock kültürü için sanat ve anarşizmin arasındaki ince çizgi yakıştırması yapılıyor. Gitmeyi planlayanları çılgın bir deneyimin beklediği kesin.

Street Parade Zurich

Berlin’in Love Parade’inden esinlenerek hazırlanan ve 29 Ağustos 2015’te İsviçre’nin Zürih kentinde yapılacak festival, yazın son düzlüğünde müzik ve dansla dolu bir gün yaşatacak.

Mysteryland

Mysteryland

Mysteryland

Dans müzik festivallerinin babası sayılan Mysteryland, sınırsız eğlencenin yanında 90’lardan bu yana birçok DJ için bir kariyer basamağı da oldu. Festival net tarihi belli olmamakla birlikte Ağustos 2015’te Hollanda’nın Haarlemmermeer kentinde düzenlenecek.

Electric Picnic

Electric Picnic 4-6 Eylül 2015 tarihleri arasında İrlanda’nın Stradbally bölgesinde gerçekleşecek. Tipik bir İrlanda kırsalı yerleşkesinde dolu dolu bir programla müzik festivalleri listemizde yer alıyor.

Outlook Festival

Outlook Festival

Outlook Festival

Yılın son popüler festivali Outlook Festival, 2-6 Eylül 2015 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Pula şehrinde yapılacak. Müzik festivalleri içinde underground elektronik müzik sevenlerin listesinde… Denize yakı olması nedeniyle gündüzleri bot turları da düzenleniyor.

Editörün önerisi: 

BARIŞ MANÇO HAKKINDA EN AZ BİLİNEN 10 ŞEY

 2015’in en iyi yabancı müzik festivalleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Mehmet Esen öneriyor: Bu yazarları mutlaka okuyun!

Sonraki liste

Soytarım Lear oyununu farklı kılan 4 özellik

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!