KİTAP

2014 yılından ödüllü kitaplar

2014 yılının ödüllü kitapları hangileridir merak ediyorsanız, sizin için listeledik… İşte roman ve öykü kitaplarından oluşan en iyi kitaplar.

Çıplak ve Yalnız (Hamdi Koç)

Orhan Kemal Roman Ödülü

Hayat ve ölüm, geçmiş ve gelecek üzerine, yine sürükleyici bir Hamdi Koç romanı… “Hayatın adil davrandığı bir kadın veya bir erkeğe henüz rastlamadım…” Merak uyandırıyor değil mi? Ödüllü kitaplar listemizin ilk sırasını kesinlikle hak ediyor! Doğan Kitap, 600 sayfa, 35 TL.

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde (Murat Gülsoy)

Sedat Simavi Ödülü

Meşrutiyetin ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye’de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul’a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul’a doğru yola çıkar. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı’nın bu çalkantılı dönemindeki toplumsal histerinin romanı. Can Yayınları, 304 sayfa, 21,50 TL.

Haw (Kemal Varol)

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

1990’lar Türkiyesi’nin karmaşık siyasi ortamı bir köpeğin gözünden anlatılıyor. 1977 Diyarbakır Ergani doğumlu olan yazar, ortaokul ve liseyi Ergani, Torbalı ve Diyarbakır’da okudu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. Haw, yazarın ikinci romanı. İletişim Yayınları, 230 sayfa, 18,80 TL.

Hah (Birgül Oğuz)

AB Edebiyat Ödülü

Yas üzerine bir  hikaye kitabıyla karşı karşıyasınız. Ama yalnızca kişisel kayıpların yası değil, toplumsal kayıplar da söz konusu. Yükselen yeni yazarlara verilen bu ödül, Birgül Oğuz’un adının duyulmasında önemli bir basamak oldu. Metis Yayınları, 88 sayfa, 9 TL.

Olduğu Kadar Güzeldik (Mahir Ünsal Eriş)

Sait Faik Abasıyanık Öykü Ödülü

1980 doğumlu yazar ikinci öykü kitabıyla ödüle layık görüldü.  Bu kitabında, sokaktan gelen gürültüyü, bangır bangır Yıldız Tilbe dinleyen evleri resmediyor. Bi gevezeleşip bi susanları, “iyi olalım be ne olur” diyenleri, helallik isteyenleri anlatıyor. Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın. İletişim Yayınları, 128 sayfa, 12,50 TL.

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

2015 kış modası - 4 temel trend

Sonraki liste

Güneş gözlüğü modelleri - 2015 modası

Ece Koçal

Ece Koçal